Az olasz almatermesztőket tömörítő szervezet szerint hátrányos megkülönböztetés, hogy a gyümölcságazat nem tartozik az „energiaigényes szektorok” közé.

A Trento székhelyű, olasz almatermesztőket tömörítő Assomela szakmai szervezet szerint a termelési költségek idei megugrása az egész értéklánc mentén érezteti hatását.  

Közleményében az Assomela az alábbiakat rögzíti: “Annak ellenére, hogy a kormány erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy a gyümölcs- és zöldségtárolást és -feldolgozást az úgynevezett “energiaigényes vállalkozásokkal” azonos helyzetbe hozzák, úgy tűnik, hogy a kormányzati döntések e vállalkozások ellenében születtek”.

Ez gyakorlatilag kizárja a kedvezményekből azokat a vállalkozásokat, amelyek gyümölcsöt tartósítanak, válogatnak és forgalmaznak, így ők nem részesülhetnének a maximális adókedvezményből. Ez Assomela szerint “indokolatlan diszkrimináció”.

Az alma tartósításának és feldolgozásának költségeit jelenleg 0,12 euró/kg (50 Ft/kg) körülire becsülik, amelyhez hozzá kell adni körülbelül 0,04 euró/kg (16 Ft/kg) költséget, amelyet az elsődleges termelő vállalatok viselnek. Ezek a magasabb költségek pedig felemésztik a gyümölcstermelőknek fizetett végső ár körülbelül egyharmadát, amely Olaszországban jelenleg átlagosan 0,40-0,45 euró/kg (163-184 Ft/kg). “Olyan költségteher ez, amely több ezer gyümölcstermesztő gazdaság pénzügyi egyensúlyát fenyegeti” – figyelmeztet a szövetség.

Az Assomela megemlíti még, hogy az Európai Unió távlati tervei között szerepel a növényvédő szerek és a műanyagok használatának csökkentése, ami tovább gyengítheti az ágazatot. Az Assomela ezért arra szeretné felszólítani az EU-t, hogy vonja vissza vagy vizsgálja felül a javaslatokat. Ugyanakkor a lánc minden szereplőjével együtt olyan megoldásokat keresnek, amelyek hatékonyabbak és erőforrás-takarékosabbak. “Nyilvánvaló, hogy a terméklánc hatékonyságát javító intézkedések bevezetése nemcsak lehetséges, hanem sürgősen szükséges is” – mondta a szövetség. Ez megtakarításokhoz vagy új hozzáadott értékhez vezethet, ami mindig jobb árréssel jár együtt. Ez nemcsak az ellátási láncoknak, hanem a fogyasztóknak és a rendszer fenntarthatóságának is előnyére válik – zárul a közlemény.

A cikkhez szemlézett írások:

Assomela: Lager- und Verarbeitungsbetriebe „ungerechtfertigt diskriminiert“

Kapcsolódó cikkek:

EU: több almát exportált, és kevesebbet importált az unió októberben

Belgium: a bőséges almatermés 15%-át a fákon hagyják a gazdák

Lengyelország: változatlan léalmaárak, megmoccanó kereslet

Csehország: lengyel alma árasztja el a piacot, letörve az árakat

EU: február környékén nyugodhat meg az ideges almapiac

Lengyelország: egyelőre várat magára a léalmaárak emelkedése

WAPA: kis mértékben felfelé módosult az uniós almaprognózis

Törökország: rekord közeli almatermés várható az idén

Lengyelország: különleges az idei szezon léalma-árainak alakulása

Lengyelország: várható-e idén is a léalmaár emelkedése?

Lengyelország: valamivel kisebb lehet az idei termés a várt rekordközeli mennyiségnél

Ipari alma: lengyel export érkezik a magyar feldolgozókba

Lengyelország: továbbra is alacsony az alma felvásárlási ára

Belgium: a fákon maradhat az alma nagy része az alacsony árak miatt

Ukrajna: a versenytársak miatt olcsóbb almaexportra kell felkészülni

Az almafogyasztás visszaesésétől tart az Európai Bizottság

Nem lesz hiány magyar almából az áruházakban