Belarusz és Kazahsztán felől kerülve érkezik “szürke export” keretében a Nagy Medve mancsai közé a lengyel alma.
Az EastFruit ukrán elemzői szerint a lengyel gazdák a tilalom ellenére szép csendben továbbra is almával látják el Oroszországot, és ezzel jó pénzt keresnek. Ugyanakkor rendszeresen követelik, hogy tiltsák be az élelmiszerek importját Ukrajnából, abból az országból, amely az orosz agresszortól magát és Európát is védi – állítják az ukrán elemzők.
Az Oroszországba irányuló uniós almaimport-tilalom ellenére 2023 első fél évében az EastFruit becslései szerint 50-70 ezer tonna lengyel frisspiaci alma talált gazdára a Nagy Medvénél. Hogyan sikerül Lengyelországnak kijátszania a tilalmat? Leginkább Kazahsztán és Fehéroroszország segít a lengyel termelőknek és kereskedőknek, ugyanis ezekbe az országokba, amelyek Oroszországgal együtt az úgynevezett Eurázsiai Gazdasági Unió tagjai, nem tilos az alma exportja. A kazah és belarusz kereskedők meglehetősen aktívan használják ki ezt a lehetőséget arra, hogy re-exportálják a lengyel almát az orosz piacra. Természetesen az ilyen műveletek Kazahsztánban és Fehéroroszországban nem legálisak, mivel az alma eredetére vonatkozó dokumentumokat kicserélik, de a szabályozó hatóságok minden országban szemet hunynak e tevékenység felett. Ráadásul Oroszország is erősen ösztönzi a “szürkeimportot”.
Ezt abban az esetben “párhuzamos importnak” lehetne nevezni, ha a lengyel beszállítók nem tudnák, hogy ki lesz az alma végfogyasztója. Ez azonban nem így van, az EastFruit információi szerint a lengyel beszállítók pontosan tudják, hogy az alma Oroszországba fog kerülni, de a bevétel érdekében szemet hunynak afelett, hogy a háborús agresszorral üzletelnek. Sőt, mindent megtesznek annak érdekében, hogy ezt a tényt elrejtsék a nyilvánosság elől.
A lengyel külkereskedelmi statisztika hivatalos adatai 2023 első hat hónapjára vonatkozóan azt mutatják, hogy 43,2 ezer tonna friss almát exportáltak Kazahsztánba, 26,5 ezer tonnát pedig Fehéroroszországba. Így az ezen országokba irányuló szállítások összmennyisége megközelítette a 70 ezer tonnát, ami a Lengyelországból ebben az időszakban exportált összes alma több mint 15%-át teszi ki.
A Lengyelországból származó alma célországai között vezető helyen állt még Románia 47,8 ezer tonnás mennyiséggel, Egyiptom 36,7 ezer tonnával, és a harmadik helyre felzárkózott egy új piac, India, amely eddig az idén 25,3 ezer tonna lengyel almát vásárolt.
A cikkhez szemlézett írások:
Russia remains the main market for Polish apples thanks to “parallel imports”
Kapcsolódó cikkek:
Lengyelország: csak minimális mértékben csökkent a léalma felvásárlási ára
Világpiaci kitekintés: az alma piaca
Lengyelország: szeptember közepén ismét emelkedett a léalma ára
Lengyelország: enyhén emelkedett a léalma felvásárlási ára
Videó: Kihívások a hazai és európai almatermesztésben – mik a kilátásaink?
Lengyelország: a tavalyinál 30%-kal kisebb almatermés várható?
Lengyelország: jó árakon kezdődött meg a Gala szezonja
Svájc: a tavalyinál 24%-kal kisebb almatermést várnak az idén
Bizonytalanságok a lengyel és német almatermés-prognózisokban
Podcast: iparialma-programon dolgozik a NAK és a FruitVeB
Lengyelország: magasan indulnak a léalmaárak a szezon elején
FruitVeB: csalódást keltő a léalma induló ára…
Almatermelők, figyelem: már csak augusztus 31-ig lehet pályázni az uniós támogatásra!
Kína: komoly átrendeződés folyik a világ legnagyobb almatermesztő országában
Lengyelország: hogyan alakulnak az idei léalmaárak?
Mi várható rövid- és középtávon az almalésűrítmény világpiacán?
WAPA 2023 prognózis: 3,3%-kal csökken idén az EU almatermése