Az Európai Bizottság nem engedélyezte Lengyelország számára a kedvezményes ÁFA-kulcsok további alkalmazását.

Bár a legfrissebb adatok szerint végre csökkenni kezdett az infláció, úgy tűnik, a lengyelek mégsem örülhetnek felhőtlenül a bejelentésnek. Lengyelországnak ugyanis januártól vissza kell állítania a műtrágyákra, növényvédő szerekre és üzemanyagokra korábban bevezetett kedvezményes ÁFA-kulcsokat – ez az Európai Bizottság döntésének „köszönhető”. Kedvezőtlen hír ez a lengyel gyümölcstermesztők számára, mert január óta folyamatosan – egy átmeneti, februári csökkenést követően – „egyik napról a másikra” emelkednek az árak.

Jacek Sasin miniszterelnök-helyettes elismerte, hogy az Európai Bizottság döntése miatt, amely megkérdőjelezett néhány intézkedést az inflációellenes pajzzsal kapcsolatban, a lengyel kormány kénytelen lesz visszaállítani a magasabb ÁFA-kulcsokat a műtrágyákra, a növényvédő szerekre, a villamos energiára és az üzemanyagokra is. Az egyetlen kivétel az élelmiszerek nullás ÁFA-kulcsának fenntartása.

A 2021-ben eredetileg hat hónapos időszakra bevezetett, később 2022 végéig meghosszabbított inflációellenes pajzs részeként a 0%-os ÁFA-kulcs a korábban 5%-kal adóztatott alapvető élelmiszerekre vonatkozik. 2023. január 1-jétől visszatérnek az inflációellenes pajzs februári bevezetése előtti adókulcsok, amelyek mértéke:

a műtrágyák esetében 0% helyett 8% lesz

a növényvédő szereké 0% helyett 8% lesz

az üzemanyagé 8% helyett ismét 23% lesz

a földgázé 0% helyett 23% lesz

a villamos energiáé pedig 5% helyett 23% lesz.

Ez nagyon rossz hír a gazdák számára, mert a termelési költségek újabb, ezúttal hirtelen növekedését jelenti. Ugyanakkor Mateusz Morawiecki miniszterelnök bejelentette, hogy az inflációellenes pajzs megmarad, de új formában. A kormány azt tervezi, hogy a Brüsszel által tiltott áfacsökkentést más inflációvédelmi mechanizmusokkal váltja fel.

A cikkhez szemlézett írások:

Od 1 stycznia wrócą wyższe stawki VAT na nawozy, paliwa i środki ochrony roślin

Kapcsolódó cikkek:

Lengyelország: február óta először csökkent az infláció mértéke

Ausztria: gyengén, de lassulni kezdett az infláció

KSH: 21,1%-os éves inflációt mértek októberben

Lengyelország: 18%-os volt az októberi infláció

Globálisan 9,5%-os infláció várható az idei évben

Németország: továbbra is az átlagos infláció alatt a gyümölcsárak növekedése

Belgium: 9,9%-os inflációs rekord a második negyedévben

Hollandia: 12,3% volt a júliusi élelmiszer-infláció

Lengyelország: 15,6%-ra gyorsult a júniusi infláció

Olaszország: elszabaduló infláció, jelentősen drágultak a zöldségek és gyümölcsök is