Az előző években az időjárás nem kényeztette el a török dinnyetermesztőket, de az idei szezon egyelőre kedvezően alakul, és 12%-kal nagyobb termés várható.

A Freshplaza hírportálnak Tarkan Kocakurt, a Heptaze török zöldség-gyümölcs exportőr vállalat vezérigazgatója elmondta, hogy a 2023-as szezonban 3,9 millió tonna görögdinnyét termeltek Törökországban – ezzel a dinnye az egyik legnagyobb mennyiségben termesztett gyümölcs az országban.

Kocakurt szerint Adana tartomány adja a török termelés 23%-át, Antalya körzete 12%-ot, nagyobb régiókat tekintve pedig a a török görögdinnye-termesztés nagy része a Földközi-tengeri, az Égei-tengeri és a Délkelet-anatóliai régióban folyik.

Az előző években az időjárás egyáltalán nem könnyítette meg a termelők helyzetét, de Kocakurt szerint az idei szezon eddig részében a korábbiaknál kedvezőbbek voltak az időjárási körülmények: “Míg 2022-ben az időjárási körülmények negatívan befolyásolták a görögdinnye termesztését, különösen az aszály növelte az öntözési igényt és az általános költségeket. A szélsőségesen magas hőmérsékletek csökkentették a gyümölcsök fejlődését és minőségét. A 2023-as évben az időjárási viszonyok stabilabbak voltak, mint az előző évben, főleg a rendszeres esőzések növelték a termelékenységet, de a helyi jégesők és viharok egyes területeken komoly károkat okoztak. Az idei évet tekintve viszont elmondható, hogy az időjárási feltételek általában kedvezőek, így a hozamok az egyenletes csapadékeloszlásnak és a megfelelő hőmérsékletnek köszönhetően nagyobbak lesznek.”

A tavalyi évhez képest ezért az idei görögdinnyetermés növekedést mutat: azonos termőterület mellett körülbelül 12%-os bővülés várható. Kocakurt szerint a jövőben változások várhatók a görögdinnye termelésében, mivel a külkereskedelemben ez a gyümölcs nem számít túl fontos export terméknek, és a belföldi fogyasztás évek óta stagnál. A görögdinnye termelési mennyisége és ára nincs egyensúlyban, ami a termelési szezonban túlzott áringadozást okoz. Ez a helyzet nincs jó hatással az exportra sem, így ennek volumene is csökken.

Az elmúlt évek során a török görögdinnye exportpiacai diverzifikálódtak: “Az európai és közel-keleti piacok mellett Oroszország és néhány ázsiai ország is fontos export-célpontokká váltak. Törökország általában a következő országokba exportál görögdinnyét: Németország, Hollandia, Anglia, Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Katar, Oroszország és más FÁK államok.” 

Kocakurt szerint a török görögdinnye-ágazat számára több nagy kihívás is jelentkezett az idei évben, például a magas költségek: “A Törökországban 2024 eleje óta tapasztalható gazdasági ingadozás és magas infláció miatt nagymértékben megnőttek az inputanyagok, például a műtrágyák, vetőmagok, az üzemanyag és a munkaerő költségei. A foglalkoztatás szinte teljesen átállt az illegálisan az országba érkezett munkavállalókra, és azok a gazdák, akik nem tudják megfizetni a törvényben előírt munkabéreket, bevándorlókat kezdtek el foglalkoztatni. A nagyobb képet nézve a törökországi növénytermesztő gazdák száma napról napra csökken, és egyre többen gondolják úgy, hogy ez pusztán politikai döntés vagy egy nagyobb játszma része.”

“Törökországban a görögdinnye árát a szabad piac határozza meg, és a termelők néha nehéz helyzetbe kerülnek emiatt, ezért a termelőknek össze kellene fogniuk: egyesüléseket kell létrehozniuk, szakosodniuk és szövetkezeteket kell kialakítaniuk. A költségek csökkenthetők a szövetkezeteken keresztül történő, nagyobb tételű közös beszerzésekkel. Ehhez viszont az államnak is olyan törvényeket kellene alkotnia, amelyek ösztönzik a mezőgazdasági munkát, és támogatást kellene nyújtani a mezőgazdasági munkavállalók foglalkoztatására, továbbá ösztönzőket, például adómentességet és üzemanyagadó-mentességet kellene biztosítania az ilyen munkaerőt alkalmazó gazdák számára”.

A cikkhez szemlézett írások:

„Watermelon production increased thanks to equal rainfall distribution and suitable temperatures”

Kapcsolódó cikkek:

Franciaország: stabilizálódni látszik a dinnye termőterülete

Spanyolország: megkezdődött az extra korai görögdinnye szezonja

Spanyolország: 10%-kal csökken a görögdinnye termőterülete Almería körzetében

Franciaország: még a tavalyi rekordot is felülmúlta az idei dinnyetermés

Lengyelország: magasabb árak, kisebb termés jellemzi az idei görögdinnye-piacot

Kerestük, de nem találtuk a 229 Ft/kg-os dinnyét a boltokban

Nő a marokkói, csökken a spanyol dinnyeexport volumene

Lengyelország: ötéves rekordot döntött a görögdinnye ára

Jó piaci kilátásokkal indul a hazai dinnyeszezon

Olaszország: megérkezett a hőség, nekilendült a görögdinnye piaca

Hétvégétől elérhető a magyar dinnye

Görögország: kedvezőtlen időjárás nehezíti a dinnyetermesztők helyzetét

Törökország: Adana körzetében megkezdődött a görögdinnye betakarítása