A korai szezonkezdetet követően a termelők általában megfelelő hozamokat értek el, a napégés jelentette a legfőbb kihívást, és eddig nem volt panasz a pulton tarthatóságra.
Az idei dinnyeszezon a szokásosnál körülbelül 10 nappal korábban indult Magyarországon. A hozamok alapvetően megfelelően alakultak, azzal, hogy az április elején kiültetett korai dinnyéké értelemszerűen alacsonyabb volt, mint a későbbi ültetésű fajtáké. A minőséggel sem volt probléma, de megjegyzendő, hogy a nagy meleg miatt az atkák elleni védekezés a szokásosnál kicsit nehezebb volt. A júliusi, kifejezetten nagy meleg jelentős károkat okozhatott azokban az állományokban, amelyekben a lomb nem volt elegendő, könnyedén megégette a termést. Az egyik legnagyobb kihívást ebben a júliusi hőségidőszakban az UV elleni védekezés jelentette. A napégett dinnye héja esztétikailag sem a legszebb, és így nyilván az értékesítést is befolyásolhatja, de extrém égés esetén a belső rész is sérülhet. A dinnyék pultontartahtóságával probléma nem volt, negatív visszajelzés nem volt semmilyen részről.
A békési dinnye jelentős része már lement, de lesznek még későbbi fajták, és bár kevesebb termelőnél ugyan, de mindenképpen lesz még a térségben árualap. A következő 2 hétben a csúcsidőszakhoz képest nagyságrendileg negyedére csökken a mennyiség, de augusztus 5-10-ig még biztosan lesz dinnye Békés megye térségében.
Kelet-Magyarországon az idei évben 30%-kal növekedett a termőfelület. Ez főleg a hibrid fajtákat érintette, tehát nem csak az extenzív terület növekedett, hanem a jó minőségű dinnyék mennyisége is. A szezon már elkezdődött, a profi termelők itt is már a békési szezon után elkezdenek szedni, de ez nyilván még nem jelentős mennyiség. Szabolcsra is jellemző a szokásosnál korábbi szezonkezdés, itt általában augusztus 5 körül szokott eljönni a csúcsidőszak, de idén már július végén meghatározó a szabolcsi dinnye mennyisége. Ebben a termesztőkörzetben a saját gyökerű és az oltott dinnyék szedése is megkezdődött már, és akárcsak Békés megyében, az utóbbi 10-15 napban Kelet-Magyarországon is a legnagyobb kihívásnak az UV elleni védelem bizonyult, többször kellett napégés elleni védekezést eszközölni a termelőknek.
A dinnyefélék fogyasztása Európában csökkenést mutat, míg hazánkban stagnál (10 kg/fő/év körül). Az exportpiacainkon lenne lehetőség arra, hogy a 20 évvel ezelőtti helyünkre visszakerüljünk, ehhez az árualapunk a tavalyi évben és az idén is adott, a belföldi értékesítésnek pedig felső korlátja van.
(Az információkért köszönet Dorcsinecz Balázsnak, Göcző Mátyásnak és Sándor Lászlónak.)
Kapcsolódó cikkek:
Törökország: óriási segítség az Európa-bajnokság a dinnyeágazatnak
Korábban indult a dinnyeszezon: júliusban már minden áruházláncban kapható lesz a magyar görögdinnye
Olaszország: jelentősen emelkedett a dinnye kiskereskedelmi ára
Franciaország: stabilizálódni látszik a dinnye termőterülete
Spanyolország: megkezdődött az extra korai görögdinnye szezonja
Spanyolország: 10%-kal csökken a görögdinnye termőterülete Almería körzetében
Franciaország: még a tavalyi rekordot is felülmúlta az idei dinnyetermés
Lengyelország: magasabb árak, kisebb termés jellemzi az idei görögdinnye-piacot
Kerestük, de nem találtuk a 229 Ft/kg-os dinnyét a boltokban
Nő a marokkói, csökken a spanyol dinnyeexport volumene
Lengyelország: ötéves rekordot döntött a görögdinnye ára
Jó piaci kilátásokkal indul a hazai dinnyeszezon
Olaszország: megérkezett a hőség, nekilendült a görögdinnye piaca
Hétvégétől elérhető a magyar dinnye
Görögország: kedvezőtlen időjárás nehezíti a dinnyetermesztők helyzetét
Törökország: Adana körzetében megkezdődött a görögdinnye betakarítása