Hűvös, csapadékos időjárás hátráltatja a bogyósgyümölcsök termelésének felfutását március elején.

Spanyolország fő bogyósgyümölcs-termelő körzetében, Huelva környékén a kedvezőtlen, hűvös időjárás miatt a szokásosnál alacsonyabb a piacra vihető szamóca és málna mennyisége. Ennek következtében a termékek drágábbak is, illetve a készletek nem elegendőek ahhoz, hogy kielégítsék a főbb európai piacok keresletét.

Rafael Domínguez, a Freshuelva igazgatója így nyilatkozott az idei szezonról: “Arra számítottunk, hogy március első két hetében Huelva bogyósgyümölcs-termelése, különösen a szamócáé, jelentősen növekedni kezd, de eddig a felhős napok és az eső hatása miatt 10-15%-kal kisebbek a hozamok, mint az előző szezonban. Ezért jelenleg Huelva körzetében a szamóca mennyisége még nem elegendő ahhoz, hogy minden megrendelést teljesítsünk, és vannak piacok, ahol hiány van a gyümölcsből. Ilyen Franciaország és Németország, ahol jelenleg a legnagyobb a kereslet” – mondja Domínguez. „De ugyanez a helyzet a málna esetében is”.

Mivel a kereslet még mindig meghaladja a kínálatot, az átlagárak jóval magasabbak, mint az előző szezonokban, bár a Freshuelva vezetője szerint „ez nem kifejezetten érdekes az ágazat számára, mivel mindig jobban szeretjük a nagyobb folyamatosságot, mind a termelés, mind a szolgáltatás terén, mint az ingadozásokat, mivel a kereslet a magas árak miatt könnyen máshonnan származó vagy helyettesítő termékek felé térülhet el.”

A jelenlegi helyzetet tekintve rövid távon nem várható javulás, mivel a meteorológusok további esőzéseket jósolnak. Ezek az időjárási a Huelva környékén folyó termelést nem csak volumenben fogják visszavetni, hanem a túlzott páratartalom a gyümölcs minőségét is befolyásolhatja.

Spanyolországban a víztározókban lévő vízkészletek magasabb szinten vannak, mint tavaly, amikor az aszály miatt bizonytalanság uralkodott, azonban a mostani esőzések inkább csak a tengerparti területeken hoznak csapadékot, ahol a vizet nem tudják felfogni, azaz többnyire közvetlenül a tengerbe folyik.

A cikkhez szemlézett írások:

Huelva’s strawberry and raspberry supply is not enough to meet all orders

Kapcsolódó cikkek:

Hollandia: jó évet zárnak a szamócatermesztők

Lengyelország: átmeneti visszaesés a szamóca kínálatában

Görögország: november közepén megkezdődött a szamóca betakarítása

Franciaország: várhatóan 1%-kal több szamóca terem a tavalyinál

Nemzetközi málna-szamóca konferencia (Lengyelország, november 27-28.)

Németország: 25%-kal esik vissza a szamóca betakarított mennyisége

Olaszország: óriási eltérések a szamóca árában

Ukrajna: egy hét alatt 30%-kal csökkent a szamóca nagybani ára

Lengyelország: június elején drágult a szamóca a nagybani piacokon

Ukrajna: az alacsony kínálat húzza felfelé a szamóca árát

Spanyolország: hamarosan befejeződik a szamócaszezon Huelvában

Drágult a szamóca a nagybani piacokon

Lengyelország: május közepén még tartja magát a szamóca ára

Lengyelország: sok a bizonytalanság a szamóca idei szezonja körül

Lengyelország: május elején egyre olcsóbb a szamóca a nagybani piacokon

Lengyelország: április végén ismét lefelé korrigált a szamóca ára

Franciaország: egyszerre ömlik a piacokra a belföldi szamóca

Lengyelország: április közepén drágult az import szamóca

Németország: április 15-én kezdődik a 2024-es szamócaszezon

Világpiaci kitekintés: a szamóca piaca (2024)

Világpiaci kitekintés: a szamóca piaca (2023)

Világpiaci kitekintés: a szamóca piaca (2022)

Magyarország: előrébb tartanak a szamócaállományok a meleg tavasz miatt

Görögország: a görög szamóca lehet az idei európai szezon nyertese

Spanyolország: két hetet csúszott az idei szamócaszezon kezdete

Németország: Húsvét után pörgött fel a szamóca iránti kereslet

Olaszország: csökkenő terület, ingadozó árak a szamóca piacán

Görögország: 10%-kal nőtt idén a szamóca exportja a tavalyi szinthez képest

Lengyelország: rekordalacsony a szamóca ára a nagybani piacokon

Németország: több kereskedő is görög szamócára váltott a spanyol áru helyett

Spanyolország: vontatottan indul a 2024-es szamócaszezon