Élesen kritizálta a DBV a Bizottság javaslatát, mely fűnyíróelv-szerűen tiltaná be az érzékeny területeken a növényvédő szerek használatát.
A Német Gazdaszövetség (Deutscher Bauernverband, DBV) már korábban is bírálta az Európai Bizottságnak a növényvédő szerek fenntartható használatára vonatkozó rendelettervezetét, amely több alternatívát kínál ugyan, de mindegyikben fűnyíróelv-szerű előírásokat vagy tilalmakat fogalmaz meg az érzékeny területekkel kapcsolatosan. A rendelettervezet annak a törekvésnek a része, melynek keretében az Európai Unió 2030-ra legalább 50%-kal szeretné csökkenteni az Unió területén felhasznált növényvédő szerek mennyiségét.
Bernhard Krüsken a Német Gazdaszövetség főtitkára szerint “a Német Gazdaszövetség alapvetően támogatja azt a célt, hogy csökkentsük a növényvédő szerek használatának mennyiségét és a vegyszerek alkalmazásából fakadó kockázatokat. Az Európai Bizottság által az Európai Tanácshoz benyújtott javaslatról szóló dokumentumból azonban egyértelműen kiderül, hogy a Bizottság túllőtt a célon a növényvédő szerek használatáról szóló fenntartható használatra vonatkozó rendeletjavaslattal, sőt, elismeri saját javaslatának aránytalanságát. Az a megközelítés, hogy a védett területeken általános tilalmakat vezetnek be, kezdettől fogva helytelen volt. Ugyanez vonatkozik a meglévő alternatívák nélküli általános csökkentési célokra is. Ahelyett, hogy most javítgatná-foltozgatná a tervezett rendelkezéseket, az EU Bizottságnak inkább vissza kellene vonnia a javaslatot, és újra kellene írnia azt. A hatékony végrehajtás csak a mezőgazdasággal együttműködve lehet sikeres. Baden-Württemberg és Alsó-Szászország példája már megmutatta, hogyan tud működni ez a folyamat”.
A Bizottság javaslattervezete itt olvasható: Javaslat a növényvédő szerek fenntartható használatáról és az (EU) 2021/2115 rendelet módosításáról
A cikkhez szemlézett írások:
DBV: Pauschale Reduktionsziele und generelle Verbote bleiben der falsche Weg
Kapcsolódó cikkek:
Özdemir: a Bizottságnak át kell dolgoznia a növényvédőszer-csökkentési tervet