Már április első hetében megkezdődött a magyar spárga szedése, sajnos azonban még jelentős mennyiségben van spanyol importáru a kereskedelmi láncoknál.

Az utóbbi időszak messze 20°C feletti napi csúcshőmérsékletei a szokásosnál jóval előbbre hozták a hazai spárgaszezon kezdetét: már április első hetében nem csak mutatóba szedték a zöldséget a hazai termesztés központjában, Bács-Kiskun vármegyében, hanem rendes mennyiségekkel zajlott a betakarítás. Ebben a termesztőkörzetben akár 30°C-ot is elérte a napi csúcshőmérséklet, ilyen körülmények között pedig a spárgasípok napi 6-8 centit is nőhetnek. A betakarított spárga minősége igen jó, de egyes fajták érzékenyek lehetnek a hirtelen felmelegedésre – ez főleg abban jelentkezik, hogy a fej elkezd kinyílni még a kívánt méret elérése előtt. A nagy meleg erősebb konvekciót is jelent, és a vármegyében beszámoltak egy erősebb jégverésről  – szerencsére apró szemcsékkel, de a spárga így is több táblán hasadni kezdett. (Ez az áru azonnal felhasználva még fogyasztásra alkalmas, de már nem piacos.)

A hirtelen nagy meleggel a másik gond, hogy a szélcsendes, napos időben a spárgabogár és a spárgalégy is aktivizálódik – hideg időben sokkal kevésbé aktívak, szeles időben pedig nem mozognak. Nagyon meleg időben viszont pillanatok alatt képesek tömegesen megjelenni és rágni – ha pásztorbotszerűen meggörbült sípokat látunk, az a spárgalégy műve, de ilyet legfeljebb a földeken látni, mert az ilyen tételek sem piacosak.

A Magyarországon március közepével megkezdődött gyors, korai felmelegedéssel a legnagyobb probléma egyértelműen az, hogy a hirtelen jött magyar spárga “rácsúszott” a piacon még nagy mennyiségben található spanyol importárura. Ez jelentősen borította a szokásos piaci menetrendet, és bár van már olyan áruházlánc, amelyik vásárol magyar spárgát, ez még nem általános. Már több mint egy hete bőségesen érkezik magyar áru a nagyobb felvásárlókhoz – nekik jó hivatkozási alap, hogy egyelőre még nincs szerződésük a láncokkal. Így gyakori jelenség, hogy a termelők csak szállítják befelé a leszedett árut, de nem hogy pénzt nem kapnak érte: még olyan árat sem mondanak nekik, ami hamarosan érvényes lehet.

Piaci szempontból turbulens, érzékeny időszak ez. A jövőben az ilyen helyzetek megoldásában a felvásárlók és termelők tudatos együttműködése sokat segíthetne, ami az ágazat jövője és a későbbi bizalom megteremtése szempontjából is kölcsönös előnyökkel járhatnak a pillanatnyi előnyök gyors kiaknázása helyett.

Kapcsolódó cikkek:

Svájc: megkezdődött a fűtött termesztésű spárga szedése