A KSH jelentése szerint 21,1%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a magyarországi árszínvonal.

A Központi Statisztikai Hivatal november 9-én megjelent gyorstájékoztatója szerint 2022. októberében a fogyasztói árak átlagosan 21,1%-kal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az elmúlt egy évben a háztartási energia és az élelmiszerek ára emelkedett a leginkább. A fogyasztói árak szeptemberhez képest, azaz egy hónap alatt átlagosan 2,0%-kal nőttek.

Különösen szembetűnő az élelmiszerárak átlagosan 40%-os emelkedése, több olyan csoport is van, ahol az éves drágulás 70-80% körüli, ilyen például a tojás, a kenyér, a tejtermékek, a sajt és a vaj.

A zöldségeknél és gyümölcsöknél az áremelkedés messze elmarad ettől a mértéktől, viszont az utóbbi hónapokban itt is drágulás tapasztalható: szeptemberhez képest a burgonya, a friss zöldségek, valamint a hazai és a déligyümölcsök átlagára 6,2%-os emelkedést mutatott.

Nemzetközi kitekintés

A magyarországi 21,1%-os infláció az Európai Unió tagállamain belül a negyedik legmagasabb érték, minket a három Balti állam előz meg (szeptemberi adatok szerint Litvánia: 24,1%, Észtország, 22,5%, Lettország: 21,8%), de 17% feletti pénzromlást tapasztaltak Boszniában, Lengyelországban, Csehországban és Bulgáriában is. A rendelkezésre álló legfrissebb (néhol még szeptemberi) adatok szerint a környező országok sem állnak túl jól: Szlovákiában 14,2%, Ausztriában 11%, Szerbiában 14%, Romániában 15,9%, Horvátországban 12,8%-os éves inflációt mértek.

Az Európai Unió egészére vetítve az infláció 10,9%, az uniós nagy tagállamok közül Németországban 10,4%, Franciaországban 6,2%, Olaszországban 11,9%, míg Spanyolországban 7,3% a pénzromlás mértéke. Egy-két kivétellel (pl. Hollandia 14,3%) nagyjából továbbra is igaz az a tétel, hogy minél nyugatabbra fekszik egy ország, annál kisebb az infláció, ugyanakkor a spanyolokon és a szlovéneken kívül nem nagyon találunk olyan államot, ahol az előző havi adatokhoz képest nem rosszabbodott tovább a helyzet.

A cikkhez szemlézett írások:

Októberben 21,1%-kal nőttek az árak az előző év azonos hónapjához képest

Kapcsolódó cikkek:

Lengyelország: 18%-os volt az októberi infláció

Globálisan 9,5%-os infláció várható az idei évben

Németország: továbbra is az átlagos infláció alatt a gyümölcsárak növekedése

Belgium: 9,9%-os inflációs rekord a második negyedévben

Hollandia: 12,3% volt a júliusi élelmiszer-infláció

Lengyelország: 15,6%-ra gyorsult a júniusi infláció

Olaszország: elszabaduló infláció, jelentősen drágultak a zöldségek és gyümölcsök is