A folyamatosan csapadékos időjárás következménye a szokásosnál alacsonyabb hozam, amit a magasabb árszint sem kompenzál.
Bár meglehetősen eltérnek a hozambecslések, körülbelül 20-40%-os terméskiesés várható az idei szezonban a holland spárga esetében, amelyet a magasabb árak sem tudnak kiegyenlíteni. Az alacsonyabb hozamok indoka a szűnni nem akaróan csapadékos időjárás. Csaknem egy hónappal az idény vége előtt a napsütés megérkezésével némi javulás várható ugyan, de itt kérdés, hogy a sípok mennyire képesek megvastagodni. És felmerül az a dilemma is, hogy mikor érdemes befejezni a betakarítást annak érdekében, hogy a tövek a következő idényre meg tudjanak erősödni.
A termelők június elején elégedettek az árak alakulásával, de ez egyrészt biztos, hogy nem lesz elegendő a terméskiesés kompenzálásához, másrészt igazán magas, 6 euró/kg (2335 Ft/kg) feletti árat csak a legjobb minőségű fehér spárgáért lehet elérni, és a mostani körülmények közül nem tipikusan ez a leggyakoribb piacra szállított tétel.
Hollandiában a spárga termőterülete hat éve folyamatosan zsugorodik: a 2017-es, rekordot jelentő 3300 hektárról 2400 hektár alá csökkent, és a termésmennyiség is ezzel párhuzamosan alakult – a teljes termés 85-90%-át a fehér spárga adja.
A cikkhez szemlézett írások:
Aspergeproducties blijven ver achter
Kapcsolódó cikkek:
Lengyelország: az áprilisi fagyok miatt megdrágult a spárga a nagybani piacokon
Hollandia: a szezoncsúcsot követően május elején már drágul a spárga
Hollandia: április közepén érte el csúcspontját a spárgaszezon
Magyarország: április elején hirtelen berobbant a spárgaszezon
Svájc: megkezdődött a fűtött termesztésű spárga szedése
Spanyolország: a márciusi esőzések után jó kilátásokkal indul a spárgaszezon
Spanyolország: teljes gőzzel dübörög a spárgaszezon
Németország: szedni kezdték a legkorábbinak számító “Pfalzi spárga” első tételeit
Hollandia: a fellendülő kereslet húzza felfelé a spárga árát