Egy úgynevezett hidegcsepp okozott erős viharokat, esőzéseket és jégesőt Kelet-Spanyolországban.

November 11-12-én komoly viharok pusztítottak Spanyolország keleti részén, Valencia és Castellón régiókban. Az intenzív, helyenként 200 l/m2 csapadékot erős szél, helyenként pedig jégeső kísérte. A jégkár különösen Camp de Túria és La Plana Baixa (Burriana, Les Alqueries és Nules mellett) környékén jelentős, mintegy 1300 hektárt érint, elsősorban citrusültetvényeket és szabadföldi zöldségkultúrákat.

Mi az a hidegcsepp, vagy DANA?

A kiterjedt esőzések hátterében egy időszakosan visszatérő légköri jelenség, az úgynevezett hidegcsepp áll. Az Ibériai-félszigeten DANA (Depresión Aislada en Niveles Altos, izolált magaslégköri depresszió) néven is emlegetett jelenség általában ősszel és a tavasz kezdetén jelentkezik a Földközi-tenger nyugati részén. Általánosságban elmondható, hogy a hidegcsepp annak az eredménye, hogy egy hideg sarki légfront nagy magasságban (jellemzően 5-9 km) lassan halad Nyugat-Európa fölött, és összeütközik a Földközi-tenger melegebb és nedvesebb levegőjével, ennek hatására erős, károkat okozó viharok keletkeznek. A meteorológiában a hidegcsepp kifejezés a légkör felsőbb szintjein található korlátozott mennyiségű hideg levegőre utal, amelyet az időjárási térképen zárt izotermákkal körülvéve ábrázolnak. Az általános nyugati cirkulációban (a középső szélességi körök esetében) törés következik be, és így a futóáramlat egy leszálló ágat hoz létre, amely elszigetelődik az általános cirkulációtól. A sarki futóáramlatnak az alacsonyabb szélességi körökbe való behatolása hideg levegő „cseppjét” hozza létre, amelyet egy nagy meleg légtömeg (szubtrópusi anticiklon) vesz körül. Ez a függőleges hőmérsékleti gradiens következményeként a meleg, nedves levegő nagy tömegének felemelkedéséhez vezet a középső és felső légköri rétegekbe. Az e magaslégköri depresszióval kapcsolatos hatások különösen a tengerparti területeken érzékelhetőek, ahol a csapadék a szokásosnál magasabb hőmérsékleten koncentrálódik, ami a meleg, nedves levegő felemelkedését eredményezi, amely nagyon intenzív és hosszan tartó esőt hoz létre. A hidegcsepp több 100, de akár 1000 km átmérőjű is lehet. Homogén és a környező tömegektől elválasztó frontvonal nélkül, és döntő befolyással van az időjárásra. A hidegcsepp általában egy olyan zárt légköri cirkulációhoz vezet, amelyben nincs meghatározó szélkomponens, mivel az kirekesztődik az általános nyugati cirkulációból. Magas légköri szinteken elszigetelt hullámvölgy alakul ki.

A „hidegcsepp” kifejezés nem tévesztendő össze a mezoskálán keletkező, zivatar vagy felhőszakadás alatti hideg légtömegekkel, amelyekben a szilárd vagy folyékony csapadékot hideg légtömegek szállítják a felszínre abból a környezetből, amelyben a csapadék keletkezett. Mivel a hideg levegő sűrűbb, mint a meleg levegő, képes felhalmozódni a felszínen, és egy „hideg légkupolát” képez, amelyet hideg légzsebeknek is nevezünk, és mivel a hideg levegő alulról felfelé halmozódik, termikus inverzió jön létre. A környező meleg levegővel való határon azonban „széllökésfront” alakul ki, amely elválasztja a két légtömeget. Spanyolországban ősszel és tavasszal egy másik jelenség, a mezoléptékű konvektív rendszerek aktivitása is megfigyelhető, amely szintén nagy területre kiterjedő esőzésekkel jár. Bár az Ibériai-félsziget jelentős részén súlyos aszály okozott károkat az idén, a ritkásan érkező csapadék a fenti két jelenség miatt egyre gyakrabban nagy mennyiségben, rövid időn belül hullik le, amelynek felhasználása és elvezetése egyaránt problémás, Valencia környékén például több területen is áradásokra kell számítani.

A cikkhez szemlézett írások:

Valencia: Regen spielt Landwirtschaft meist in die Karten

Kapcsolódó cikkek:

Újabb özönvízszerű esőzések Dél-Spanyolországban

Spanyolország: 200 ezer hektáron okoztak károkat a heves esőzések