Az olasz miniszterelnök, Giorgia Meloni fogadta a Rómába érkező traktoros tüntetőket, és követeléseiket meghallgatva törvénymódosításokat kezdeményez.
Spanyolországhoz, Franciaországhoz, Belgiumhoz, Lengyelországhoz és Bulgáriához hasonlóan Olaszországban is gazdatüntetések folynak, és úgy tűnik, a kormány itt próbálja meg leginkább megérteni a demonstrálók panaszait. Francesco Lollobrigida agrárminiszter pénteken személyesen ment ki a tüntetők közé, hogy tárgyalásra hívja őket. A traktorokkal vonuló, de békés demonstrálók között több szakmai szervezet is képviselteti magát, így a Coldiretti, a Confagricoltura, a Cia, Copagri és az Alleanza Cooperative egyaránt a támogatja a megmozdulásokat. Giorgia Meloni miniszterelnök is fogadta a gazdákat, és egyelőre úgy tűnik, a tárgyalások konstruktív irányba mutatnak.
A gazdák követelései között szerepel többek között a mezőgazdasági jövedelemadó (Irpef) átmeneti időszakra történő felfüggesztése a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetre való tekintettel. Már látszik, hogy ebben Meloni partner, és úgy nyilatkozott, hogy nem csak egy, hanem több évre is célszerűnek látja az Irpef átmeneti kivezetését, legalábbis 10 vagy 15 ezer euró/év árbevételi plafonig mindenképpen.
A tüntetők és a kormány között a tárgyalások békésen, konstruktívan folynak, ami már csak azért sem meglepő, mert az olasz kormány nagyon határozottan képviselte a gazdák érdekeit Brüsszelben, például a vegyszercsökkentési irányelv visszavonása ügyében. A tárgyalások témái között szerepel a “Made in Italy” védjeggyel kapcsolatos intézkedések erősítése a rossz minőségű importtételek visszaszorítása érdekében, egy kedvezményes agrárhitelkeret bevezetése a következő három évre, valamint egy 300 millió eurós kríziskeret felállítása a vészhelyzetek áthidalására. Szó van egy olyan információs rendszer létrehozásáról is, amely havi rendszerességgel adna nyilvános tájékoztatást a mezőgazdasági termékek árairól és az átlagos termelési költségekről – ez már több éve húzódik, de bonyolultsága miatt sokkal egyszerűbb megígérni, mint megvalósítani.
Megosztottak a tüntetők
A követelések a kormány oldaláról tehát úgy tűnik, meghallgatásra találnak, és kiemelendő, hogy alapvetően jó a viszony a szakmai szervezetek és a kabinet között – például nem volt kérdés, hogy Lollobrigida agrárminiszter személyesen mehet ki a demonstrálók közé, és haja szála sem fog görbülni. Érdekesség, hogy az olasz gazdatüntetők megosztottak: van egy kormánypárti és egy kormányellenes részük is, ilyen például az egyik radikálisabb csoport, a Riscatto Agricolo (Agricultural Redemption, szabad fordításban kb.: “Szabadítsuk fel a mezőgazdaságot”), akik csak ígérgetésnek tartják a kormányzat eddigi tevékenységét, és február 15-ére a Circus Maximus elé szerveznek újabb demonstrációt, ahová kb. 20 traktort és 20 ezer embert várnak.
A cikkhez szemlézett írások:
Il Governo incontra i sindacati agricoli e promette misure ad hoc
Kapcsolódó cikkek:
Franciaország: tüntetők blokádja miatt akadozik a spanyol áruk szállítása