A marokkói paradicsom 46 országba jut el, a közeljövőben pedig Délkelet-Ázsia felé bővítenék exportpiacaikat.
Fatiha Charrat, a Delassus Group ügyvezető igazgatója szerint a marokkói paradicsomexport ebben a szezonban elérte a 690 ezer tonnát, ami 19%-os növekedést jelent az előző évhez képest, és a szállítások 58%-a nem gömbparadicsom volt. Az Egyesült Királyság 2024-ben 122,7 ezer tonnát importált, amelynek 68%-a snack paradicsom volt – ez a teljes brit paradicsomimport több mint 30%-át tette ki. Marokkó 46 országba exportál paradicsomot, és a teljes exportból az Egyesült Királyság részaránya 18%.
Az Európába irányuló szállításokról Charrat elmondta, hogy a közvetítők lassan eltűnnek a színpadról, mivel a marokkói paradicsomot már közvetlenül is tudják a német piacra exportálni.
“Korábban a marokkói paradicsom szállítását francia importőrökön keresztül bonyolították, mielőtt Németországba került volna. Ezt a közvetítő lépést azonban egyre inkább sikerül megkerülni. A Marokkóból Németországba irányuló közvetlen szállítások jelentősen nőttek, a mennyiség a 2023-as 69,8 ezer tonnáról 2024-re 98,4 ezer tonnára emelkedik. Fontos, hogy a szállítások 68%-át nem gömbparadicsom, hanem bébi szilvaparadicsom teszi ki.”
Charrat szerint a Marokkóból származó paradicsom megítélése javul, ami növeli a keresletet:
“A marokkói paradicsomot ma már nem csak az ára, hanem a minősége és a szolgáltatási színvonala miatt is dicsérik. A termesztés helyén egész évben csomagolt szállítmányokat közvetlenül olyan nagy keresletű piacokra küldik, mint az Egyesült Királyság, Németország és Észak-Európa, ami az ágazat növekvő profizmusát tükrözi.”
Természetesen a ToBRFV-vírus kezelése olyan kihívás, amely jelentős hatással van az ágazatra, állítja Charrat. “A ToBRFV vírus 2023-2024-ben a teljes terméskiesés 15-20%-áért volt felelős. Válaszul a termelők a rezisztens fajtákra, valamint a terméshozam és a minőség javítására összpontosítanak. Az olyan bevált fajták, mint az Angelle, fokozatosan átadják a helyüket az újabb, ellenállóbb fajtáknak. Egy új megállapodás értelmében Marokkóban 2026-ig 10%-kal nő a mezőgazdasági minimálbér (SMAG), az első 5%-os emelést 2025 áprilisára tűzték ki. Néhány nagy termelő, mint például a Duroc, bónuszokat, ingyenes szállítást, étkezést, orvosi ellátást és oktatási támogatást is nyújt a dolgozók gyermekeinek.”
Az időjárás az elmúlt években aggodalomra adott okot, de a kormányzat komoly beruházásokat eszközölt: “Hét egymást követő évben a okozott súlyos gondokat az aszály a marokkói agrárium számára, különösen a Souss régióban. Szerencsére a kormány sótalanító beruházásai létfontosságúnak bizonyultak. Ma a Souss sótalanító üzem Agadir vízszükségletének mintegy 40%-át fedezi. A sótalanított víz azonban háromszor drágább, mint a kútvíz, ami további pénzügyi terhet ró a termelőkre” – zárja gondolatait Charrat.
Marokkó igyekszik bővíteni kereskedelmi partnereinek körét is: áprilisban a FAO és az EBRD a FoodEx Marokkóval együttműködve kereskedelmi missziót szervez Délkelet-Ázsiába. A kezdeményezés célja, hogy erősítse a kereskedelmi kapcsolatokat Marokkó és Délkelet-Ázsia, a világ egyik leggyorsabban növekvő gyümölcs- és zöldség-importpiaca között.
A cikkhez szemlézett írások:
Morocco’s tomato sector rises despite years of drought challenges
Kapcsolódó cikkek:
Ukrajna: megérkezett a piacokra a belföldi hajtatott paradicsom
Németország: átmenetileg csaknem elfogyott a boltokból a cherry paradicsom
Moldova: fejleszteni kellene a paradicsom ágazatot, de sok az akadály
Ukrajna: március végén jelentősen csökkent a paradicsom ára
Franciaország: továbbra sincs megegyezés a marokkói paradicsom szállításáról
Új paradicsomvírusra figyelmeztetnek a növényegészségügyi hatóságok
Megegyezés születhet a francia-marokkói paradicsomháborúban
Kiállítási lehetőség a Magyar Paradicsom Napja 2025 rendezvényen!
Görögország: gondban a krétai paradicsomtermesztők
Lengyelország: drágább a spanyol importparadicsom a tavalyinál
Ukrajna: február közepén csökkenni kezdett a paradicsom ára
Franciaország: a tavalyihoz képest 5%-kal nőtt a paradicsomtermés volumene
Franciaország: dominál a belföldi piacon a marokkói paradicsom
Törökország: elindult a datolya-koktélparadicsom uniós exportja
Spanyolország: stabil termőterülettel indul az őszi-téli paradicsomszezon
Lengyelország: letörte az import a paradicsom árának emelkedését
Lengyelország: október közepén kilőtt a paradicsom ára
Spanyolország: tíz éve folyamatosan csökken a paradicsomexport volumene