Háttér:
A precíziós mezőgazdaság információ- és termelésalapú integrált gazdálkodási rendszer, melynek célja a teljes mezőgazdasági termelés hatékonyságának, termelékenységének és jövedelmezőségének a környezetre gyakorolt nem szándékolt hatások minimalizálásával egyidejűleg történő megnövelése.
Az egyre alacsonyabb bruttó árréssel és jövedelmezőséggel jellemzett mezőgazdasági piacokon a precíziós mezőgazdasági technológiák alkalmazása hozzájárulhat a gazdaságok gazdasági, környezeti és társadalmi teljesítményének megnöveléséhez.
A precíziós mezőgazdasági technológiák kiterjedhetnek az információtechnológiára, a műholdas helymeghatározási adatokra, a távérzékelésre és a felszínközeli adatgyűjtésre. A precíziós mezőgazdasági technológiák egyik eleme például a területspecifikus növénytermesztés, melynek során az erőforrás-alkalmazással kapcsolatos döntéseken és az agronómiai gyakorlatokon javítanak a talajjal és növényekkel kapcsolatos követelményeknek való jobb megfelelés érdekében, mivel ezek a különböző területeken eltérők lehetnek.
Konkrét példák a precíziós mezőgazdasági technológia által nyújtott előnyökre:
- a mezőgazdasági termelők jövedelmének emelkedése;
- a termelés hatékonyságának optimalizálása;
- a környezetbe való kibocsátás csökkentése;
- a kedvezőtlen éghajlati eseményekhez való jobb alkalmazkodás és azokkal szembeni nagyobb ellenálló képesség;
- nagyobb munkahatékonyság;
- kevésbé fárasztó munkakörülmények.
Annak érdekében, hogy a precíziós mezőgazdasági technológiák ismertségével, elterjedésével és használatával kapcsolatban átfogó képet alkothassunk, felmérésünket az Európai Unió mind a 28 tagállamának mezőgazdasági termelőihez eljuttatjuk, függetlenül attól, hogy használják-e már a precíziós mezőgazdasági technológiákat.
Ezt a felmérést a gépgyártási ágazatban tevékenykedő vállalatok és közigazgatási szervek körében folytatott hasonló felméréssel párhuzamosan végezzük el. A felmérés lefolytatására a mezőgazdasági termelők európai szövetsége (Copa-Cogeca), a nemzeti mezőgazdasági gépészeti szövetségek európai hálózata (CEMA), az Európai Bizottság szolgálatai (DG AGRI), a Közös Kutatóközpont, az Eurostat és az Európai Környezetvédelmi Ügynökség közös szervezésében kerül sor.
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/Survey-PAT-EU-2018?surveylanguage=HU
A kérdőív kitöltésének határideje: 2018. december 24.
Hozzájárulását előre is köszönjük!
A felmérésre vonatkozó további információkért kérem forduljon ide: PATsurvey.WEnR@wur.nl, vagy tekintse meg a következőt: https://www.eea.europa.eu/themes/agriculture/background-note-data-collection-on/at_download/file.