A szezon első felének kifejezetten alacsony árai után maradandónak bizonyult a július közepén bekövetkezett áremelkedés.

A kedvezőtlen tavaszi időjárás miatt lassan indult a 2024-es paradicsomszezon Hollandiában, ennek megfelelően az év első felében meglehetősen gyenge árakkal szembesültek a termelők. Némi fordulatot július hónap hozott, és a nyári időszakban az árak várhatóan stabilak maradtak. 

Az Oxin Growers kereskedelmi igazgatója, Ruud den Boer szerint az idei egy igen nehéz szezon a paradicsomtermesztők számára, ahol leginkább arra kellett várni, hogy a rezisztens fajták hogyan reagálnak a nagyüzemi termesztési körülményekre. A szezon lassú indulása mellett a rossz idő a keresletet is visszavetette, és az importnyomás is nagyobb volt a szokásosnál. Ennek fő oka, hogy Spanyolországban a szokásosnál tovább, egészen a 24. hétig folyt a termelés – a tavalyi hőhullámok miatt ugyanis számos állományt újra kellett telepíteni, így voltak, akik inkább eleve később kezdték a szezont. Hollandiában a tavalyinál nagyobb ugyan a termés volumene, de ez abból ered, hogy a terület is nőtt az előző évihez képest.

Corné van Winsen, a ZON vezető termékmenedzsere szerint: “A kevés napfény miatt maradtak el a termésátlagok a szokásostól. Június végéig minden paradicsomfajta ára sokkal alacsonyabb volt, mint tavaly, de igazából nem jó az összehasonlítást a tavalyi évvel szemben végezni, mert 2023 egy kivételesen jó év volt számunkra, végig magas árakkal.

Maarten Verhaegen, a BelOrta zöldség divíziójának vezetője szerint: “Az idei szezonban csak a cherry paradicsomok elfogadható ára volt kivétel, de ennek az a magyarázata, hogy ebből a fajtatípusból 95%-ban szerződéses keretek között értékesítünk, így a piaci hullámzások kevésbé érintik az árak alakulását.

Ezzel a véleménnyel Ruud den Boer is egyetért, mivel Oxin Growersnél is azt tapasztalták, hogy a spot piacokon minden szegmensben 10-15%-kal alacsonyabb árak jellemzőek, mint tavaly, viszont a szerződéses árak náluk is jobbak. A 28. hét végétől azaz július közepétől észleltek jelentősebb áremelkedést, így most  árak  ésszerű, megfelelő szintet értek el. Boer szerint erre nagy szükség is van, mert a termelőknek a gyenge első időszak után van hová felzárkózniuk, hogy jó eredménnyel zárhassák az évet, márpedig a hozamokban tapasztalható termelési lemaradást nem lehet behozni, így az áraknak kell magasabbnak lenniük.

Július végén a lédig gömbparadicsom ára a nagybani piacokon 55-65 eurócent/kg (220-260 Ft/kg) között alakul. Július első hetében a napsütéses, meleg időjárás miatt még rendkívül magas volt a piacra jutó áru mennyisége. A dél-európai hőhullám során Spanyolországban 40-45°C volt, Dél-Franciaországban pedig közel 40°C. A 30 fok feletti hőmérséklet hatással van a termesztésre és a termelésre, ami minőségi problémákat eredményez, így a dél-európai országokból augusztus elején már kevesebb áru várható. A piac ezt idejében beárazta, így Hollandiában az árak máris emelkedtek egy kicsit.

Bár a ToBRF-vírus még mindig jelen van, a kereskedelemre nehezedő stressz enyhült. Ennek fő oka, hogy a paradicsomtermesztők tömegesen választottak ellenálló fajtákat, így a piacon nyugodtabb a légkör, mert a kereskedők is tudják, hogy az áruellátás a korábbinál folyamatosabb lesz. Többek között ez is magyarázattal szolgál arra, hogy az előző szezonokkal ellentétben miért nem voltak kiugró árcsúcsok az év első felében.

A cikkhez szemlézett írások:

Pieken in tomatenproductie, maar geen prijseffect

Kapcsolódó cikkek:

Hollandia: 10-15%-kal a tavalyi szint alatt alakul a paradicsom ára

Franciaország: egyre több incidens éri a marokkói paradicsomszállítmányokat

Lengyelország: rohamtempóban csökken a paradicsom ára májusban

Hollandia: áprilisban tovább csökkent a paradicsom ára

Lengyelország: megkezdődött a hajtatott paradicsom szezonja

Hollandia: a márciusi drágulást követően lejtőre került a paradicsom ára

Hollandia: március közepén is alacsony a paradicsom nagybani ára

Hollandia: jó év elébe nézhet a paradicsomágazat

Hollandia: alacsony szinten stabilizálódott a paradicsom ára

Hollandia: február közepén emelkedni kezdett a paradicsom ára

Hollandia: január végén tovább csökken a paradicsom ára

Törökország egyre nagyobb teret nyer az EU paradicsompiacán

Lengyelország: drága és kevés a paradicsom a piacokon

Spanyolország: január közepére tovább esett a paradicsom ára

Hollandia: óriásit esett a paradicsom ára

Hollandia: a december végi csúcs után csökkent a paradicsom ára

Hollandia: december elejétől folyamatosan emelkedik a paradicsom ára

Franciaország: 9%-kal csökken a 2023-as paradicsomtermés volumene

Spanyolország: jelentősen drágább a paradicsom Almeríában a tavalyinál

Franciaország: a 2023-as paradicsomtermés 13%-kal lesz kisebb a tavalyinál

Marokkó: ismét megjelent a ToBRFV vírus a paradicsomállományokban