Fényszegény és hűvös idővel kezdődött a szezon a tavalyinál alacsonyabb hozamokkal, és az import is nehezíti a termelők helyzetét.
Hollandiában a fényszegény téli és kora tavaszi időszak miatt csak lassan futott fel a paradicsomtermesztés Hollandiában, és az árak is alacsonyabbak maradtak, mint az előző években.
A cherry paradicsom szezonjának kezdete a 2024-es szezonban a 9. hétre esett, és az idén igen rosszul indult a termelők számára: “Az árak kifejezetten alacsonyak voltak, különösen a marokkói és tunéziai konkurencia miatt. Még ha ezek minősége nem is túl jó, a piacot akkor is erősen befolyásolják” – nyilatkozta Ruud den Boer, az Oxin Growers értékesítési igazgatója. “A holland termék pulton tarthatósága jobb volt, és a szezon közben tovább javult.”
Az értékesítési igazgató arra számít, hogy az importált termékek hamarosan eltűnhetnek a piacokról: “Ha ez valóban így történik, az jó hatással lesz az árakra. Erre szükségünk is lenne, mert a kilónkénti 70-90 cent körüli ár május elején még mindig nem elfogadható – mindezt úgy, hogy közben a tavalyinál 8-10%-kal kisebb a kínálat.”
“Két évvel ezelőtt még a korábban jól ismert fürtös cherry paradicsom fajtákat termesztettük” – fejtette ki Maarten Verhaegen, a BelOrta zöldség divíziójának vezetője. “Most azonban az itteni termelők is áttértek a vírusrezisztens fajtákra. Más paradicsom szegmensekkel ellentétben ezek a vírusrezisztens cherry paradicsomfajták gyakran ugyanolyan termőképesek, vagy már akár valamivel jobb hozamokra is képesek, mint a nem rezisztens fajták. Ez azt jelenti, hogy nagyobb a termés, ami a nagyobb felülettel együtt nyomást gyakorol a piacra, emiatt az árak sokkal alacsonyabbak, mint tavaly, és ez egyértelműen kedvezőtlen a termelők számára.”
A 2023-as szezon általában véve jó év volt a cherry paradicsom szegmensben, így nem csoda, hogy Belgiumban nőtt a termőterület. Mivel pedig a csemegének számító cherry paradicsomnak nincs fix piaca, ezek az extra mennyiségek elegendőek ahhoz, hogy destabilizálják ezt a viszonylag kis piacot.
Hollandiában is a tavalyinál nagyobb felületen telepítettek cherry paradicsomot, mind a mesterséges megvilágítással, mind a pótvilágítás nélküli termesztő létesítményekben, ráadásul Tunéziából is érkezik áru. Den Boer szerint a nagyobb termőterület és a nagyobb volumenben érkező import árnyomást okoz, ami tartósan jelentkezik a piacokon. A holland áru a minőséget tekintve nagyon jó, de nem látom, merre alakul a piac az következő időszakban. Az biztos, hogy az ár egyelőre igen alacsony, legalább 10-15%-kal marad el a 2023-as szinttől.
A pótmegvilágításos termelés mellett a hagyományos, megvilágítás nélküli kultúrák is termesztésben vannak. Verhaegen szerint azonban a relatíve fényhiányos, ráadásul kedvezőtlenül hideg időjárás miatt a szezon idáig csalódást okozott. Eleve lassan indult be a termelés, de a hideg időjárás miatt a fogyasztás is alacsony, és továbbra is sok paradicsomot importálnak Spanyolországból és Marokkóból. Ezek minősége gyakran gyengébb, mint a helyi terméké, ennek ellenére számos kereskedőház, különösen Hollandiában, még mindig olcsó import terméket kínál. Május elején az import termékek eladási ára kilónként 50 cent körül alakult a lédig paradicsomnál. Ennek oka, hogy egyelőre sehol sincsenek termelési problémák – a tavalyi szezon ebben a tekintetben is más volt.
A ToBRF vírusrezisztens fajták terén elért fejlődésnek köszönhetően Belgiumban sok termelő áttért ezekre a fajtákra. Ezek a fajták ugyan kisebb hozamot tudnak, viszont a termesztés biztonságosságát jelentősen növelik. Tavaly a vírus miatt legalább 10%-os volt a paradicsom területének csökkenése – valószínűleg a termelés tényleges visszaesése még annál is nagyobb volt, mint amiről a hivatalos adatok tükrében tudomást szereztek.
Maarten Verhaegen, a BelOrta zöldség divíziójának vezetője szerint a belga paradicsom minősége jó, még akkor is, ha most viszonylag új fajtákat termesztenek. Mivel az időjárás eddig nem volt túlságosan meleg, ez a vírus fejlődésének sem kedvezett, de a kisebb összkínálat ellenére mégsem lehetnek elégedettek a paradicsom árának alakulásával. A 19. héten a BelOrta árverési csarnokban 65 cent/kg körül mozgott az átlagár a lédig paradicsomnál. Ennek fő oka, hogy a kedvezőtlenül hűvös időjárás miatt visszaesett a kereslet, és még mindig bent van az import is a belga piacon. Verhaegen azt reméli, hogy hamarosan szép nyári idő lesz, remélhetőleg minél hamarabb.
Den Boer szerint Hollandiában igen nyugtalan, ideges a paradicsompiac, és egyelőre nem nagyon látszik, hogy javulhatnak a helyzet. Hollandiában a szezon első hetében még jó árakat lehetett elérni, de utána bezuhantak az árszint: az első héten a lédig paradicsomért kilónként 1,70-1,80 eurót, a fürtös paradicsomért pedig 1,90-2,00 eurót fizettek. Az eddigi hozamok a fürtös és a lédig paradicsom esetében is négyzetméterenként 2-2,5 kg-mal maradnak el a 2023-ban realizált hozamoktól.
Verhaegen reméli, hogy a belga piac hamarosan talpra áll. „Ezt a változást a jobb időjárás és a nagy szupermarketek sikeres promóciós kampányai hozhatják meg.
A cikkhez szemlézett írások:
Minder aanvoer, lagere tomatenprijzen
Kapcsolódó cikkek:
Lengyelország: rohamtempóban csökken a paradicsom ára májusban
Hollandia: áprilisban tovább csökkent a paradicsom ára
Lengyelország: megkezdődött a hajtatott paradicsom szezonja
Hollandia: a márciusi drágulást követően lejtőre került a paradicsom ára
Hollandia: március közepén is alacsony a paradicsom nagybani ára
Hollandia: jó év elébe nézhet a paradicsomágazat
Hollandia: alacsony szinten stabilizálódott a paradicsom ára
Hollandia: február közepén emelkedni kezdett a paradicsom ára
Hollandia: január végén tovább csökken a paradicsom ára
Törökország egyre nagyobb teret nyer az EU paradicsompiacán
Lengyelország: drága és kevés a paradicsom a piacokon
Spanyolország: január közepére tovább esett a paradicsom ára
Hollandia: óriásit esett a paradicsom ára
Hollandia: a december végi csúcs után csökkent a paradicsom ára
Hollandia: december elejétől folyamatosan emelkedik a paradicsom ára
Franciaország: 9%-kal csökken a 2023-as paradicsomtermés volumene
Spanyolország: jelentősen drágább a paradicsom Almeríában a tavalyinál
Franciaország: a 2023-as paradicsomtermés 13%-kal lesz kisebb a tavalyinál
Marokkó: ismét megjelent a ToBRFV vírus a paradicsomállományokban