A tavasz első napjaiban, március 3-án és 4-én került megrendezésre a „Profiktól Profiknak” Gyümölcstermesztési Szaktanácsadási Napok soron következő rendezvénye, „Az alma növekedés- és termésszabályozása” címen. A kétnapos szaktanácsadási rendezvény fő célja volt, hogy az intenzív almatermesztésben alkalmazható legszakszerűbb, legújabb növekedési és termésszabályozási ismeretek és módszerek kerüljenek átadásra a résztvevők számára.
Ennek megfelelően érkezett meghívott előadóként Németországból, Gerhard Baab, kutató-szaktanácsadó, akinek 40 éves szakmai tapasztalata garantálta a tartalmas és hasznos előadásokat. A zavartalan és pontos információátadás érdekében Dr. Sipos Marianna, Báderné Barakonyi Enikő és Dr. Apáti Ferenc tolmácsolt. A 46 főt számláló rendezvény méltó helyszínéül, a Baktalórántházán található, Fenyves Hotel és Konferencia Központ szolgált.
A kétnapos szakmai program március 3-án reggel 9 órakor vette kezdetét Dr. Apáti Ferenc, a FruitVeB elnökének köszöntőjével, majd Gerhard Baab folytatta előadásával. Az első előadásblokkban az almatermesztés általános művelési rendszerének, növekedésszabályozásának hatásairól, eredményeiről; a generatív és a vegetatív fázisok egyensúlyának, irányításának jelentőségéről volt szó. Részletezésre kerültek az ültetvénytelepítéskor hasznos technikák, például talajelőkészítés, tápanyagutánpótlás, ültetési paraméterek, úgymint a különböző alanyfajták tulajdonságai és szemzési magasság növekedésre gyakorolt hatásai is. A résztvevők megismerhették a fa minőségét meghatározó külső (művelési) és belső (növényegészségügyi) tényezőket. Az első blokk utolsó felében az intenzív koronaformák műveléséről, az egyes koronaformák jellemzőiről és eredményeiről volt szó.
A kávészünetet követő délelőtti blokk a különleges művelési rendszerek és koronaformák további részletes bemutatásáról, majd a termésszabályozás mechanikai módszereiről, hasznos metszési praktikáiról szólt. Számos sematikus ábra és a részletes adatok által volt még inkább szemléletes az eltérő intenzív termesztési módszerek bemutatása. Kiemelt szerepet kapott még az előadásrészben a fénnyel való ellátottság metszéssel történő biztosításának és jelentőségének ismertetése is.
A délutáni előadásrész szintén két blokkból állt, melyből az elsőre, az ebédszünetből feltöltődve érkezhettek vissza a résztvevők. Ebben a szakaszban a mechanikai növekedés és termésszabályozási gyakorlatok további ismereteiről lehetett hallani, ugyanakkor itt már a gépi metszés területének alapos megismerésére helyeződött át a hangsúly. A lombfalak és megfelelő felépítésű koronaformák kialakítása, metszése gépi úton; munkafolyamtok elvégzésének alkalmas időpontja, valamint ezeknek hatása a növekedésre és a terméskötődésre témák is feltárásra kerültek. A gépi metszés előnyeiről és hátrányairól, továbbá különböző munkagépeiről is szó esett. A szakasz utolsó része az ültetvények gyökérmetszésről és ennek generatív és vegetatív fázisra gyakorolt hatásairól szólt.
A rendezvény első napjának záró blokkjában a termésszabályozás/ terméskötődés kémiájába és ezáltali beavatkozások alapos megismerésébe vezette be Gerhard Baab a résztvevő gyümölcstermesztő szakembereket. Először a Prohexadion-Calcium terméskötődést fokozó hatását ismertette az előadó, melynél a Regalis Plus és Kudos nevezetű készítmények teljes körű bemutatása, alkalmazási módszerei, és a szerek tulajdonságai lettek részletezve. Ezt követték a terméskötődés fokozására és stabilizálására használható auxin és gibberellin tartalmú készítmények megismertetése és előzőekhez hasonló részletes bemutatása. Szó esett még a fagykár esetén alkalmazható szerekről, valamint néhány, regulátorokkal történő speciális kezelésről is.
Minden előadásszakasz után és külön a nap végén is lehetőség volt szakmai kérdések feltevésére, melyeknek köszönhetően a résztvevők további hasznos információkat tudhattak meg az előadótól.
A második napon folytatódott az auxinokkal végzett beavatkozások ismertetése, adatgyűjtési és monitorozási feladatok, valamint értékelési módszerek bemutatása. Szó volt a különböző ritkítószerek hőmérsékletfüggő hatásairól, mechanikai és vegyszeres ritkítás stratégiáiról, továbbá mechanikai ritkító gépekről és azoknak munkaeredményeiről is. ATS-el és Etefonnal történő terméskötődés szabályozás és ezeknek a hatásmechanizmusai is előkerültek az előadásban. A nap folyamán megismerhető volt még többek között az auxin tartalmú készítmények kijuttatandó mennyisége, kijuttatás optimális körülményei, hatékonyságuk értékelése, illetve a különböző szerek hatásmechanizmusai a beavatkozáskori gyümölcsméret függvényében.
A résztvevők által feltett számos kérdés és tanácskérés alapos megválaszolása után, a kétnapos, tartalmas szakmai rendezvény március 4-én, délután fél négykor zárult le.
Köszönjük Gerhard Baab-nak, hogy elfogadta meghívásunkat és rendezvényünk előadójaként megosztotta termésszabályozással/növekedésszabályozással kapcsolatos széles szaktudását és tapasztalatait az ellátogató gyümölcstermesztőkkel!
Nagyra értékeljük Báderné Barakonyi Enikő, Dr. Sipos Marianna és Dr. Apáti Ferenc szakszerű fordítói munkáját, valamint a KITE Zrt. által nyújtott rendezvényszponzorációt. Köszönjük szépen minden jelentkező részvételét, bízunk benne, hogy a két nap alatt olyan új szakmai ismeretekkel gazdagodva térhetett haza mindenki, mellyel a közeljövőben még eredményesebben tud almaültetvényén gazdálkodni!