A gyengébb minőségű, rosszul tárolható tételek már értékesítésre kerültek, ám az import növekedése lassítja az árak emelkedésének ütemét.
December elején Lengyelországban kisebb áremelkedés mutatkozott a sárgarépa nagybani átlagárában: a mosott, csomagolt tételek jellemző ársávja 0,70–0,90 PLN/kg-ról (65–83 Ft/kg) 0,70–1,00 PLN/kg-ra (65–93 Ft/kg) emelkedett, ami 6,2%-os átlagár-emelkedést jelent. A lédig, földes sárgarépa ára régiónként jelentősen eltér, jellemzően 0,40–0,60 PLN/kg (37–56 Ft/kg) között alakul.
Ez a korrekció azonban nem hozott alapvető változást a piac hosszabb távú trendjeiben. Az elmúlt öt és tíz év adatai alapján decemberben rendszerint emelkedés figyelhető meg, így ha a mostani ármódosulás tartós növekedésbe fordulna, az illeszkedne a szezonális mintázathoz. Ez egyben mérsékelhetné azt a nyomást, amely hetek óta alacsony árszinten tartja a piacot.
A jelenlegi kampányban azonban nehéz megjósolni, hogy valóban tartós emelkedés következik-e. Két ellentétes tényező hat a piacra: egyrészt csökken a kínálat, mivel a frissen betakarított, gyengébb minőségű tételeket gyorsan, sokszor az átlagár alatt kellett értékesíteni, amit az időjárási körülmények is felerősítettek, de ezek a tételek lassan elfogytak. Másrészt viszont nőtt az import, főként Hollandiából és Belgiumból, ahol jelentős mennyiségű sárgarépa érhető el a lengyel piac számára is versenyképes áron. A broniszei nagykereskedelmi piacon az import sárgarépa ára 0,90–1,30 PLN/kg (83–120 Ft/kg) között alakul, ami komoly konkurenciát jelent a hazai termelőknek.
A lengyel sárgarépa-piac tehát enyhe áremelkedést mutat, de a kereslet és kínálat ellentétes hatásai miatt továbbra is bizonytalan, hogy a szezon hátralévő részében az árak tartós növekedésére lehet-e számítani.
A cikkhez szemlézett írások:
Średnia cena marchwi w górę ale…
Kapcsolódó cikkek:
Lengyelország: novemberben is drámai mélységben a sárgarépa ára
Franciaország: 2%-kal bővül az idei sárgarépatermés a tavalyi szinthez képest
Ukrajna: átmeneti élénkülés a sárgarépa piacán
Ukrajna: átmenetileg szűkössé vált a sárgarépa kínálata
Lengyelország: augusztus végén sem emelkedett a sárgarépa ára
Lengyelország: megkezdődött a sárgarépa főszezonja
Ukrajna: több mint egy hónapja csökken a sárgarépa ára
Németország: a sárgarépatermés 22%-a már organikus termesztésből származik
Lengyelország: várhatóan alacsony árszintről indul az új sárgarépa szezonja
Lengyelország: nyomás alatt a belföldi sárgarépa ára a szezon végén
Ausztria: hamarosan véget ér a sárgarépaszezon
Ukrajna: jelentősen drágult a sárgarépa április végén
Lengyelország: továbbra is alacsony a sárgarépa ára
Ukrajna: április elején tovább csökkent a sárgarépa ára
Ukrajna: március végén 10%-kal csökkent a sárgarépa ára
Lengyelország: csökkenő árak, túlkínálat a sárgarépa piacán
Ukrajna: sok termelő kivárásra játszik a sárgarépa piacán
Lengyelország: február végén emelkedni kezdett a sárgarépa ára
Ausztria: február végén is stabil a sárgarépa piaca
Lengyelország: miért nem drágul a sárgarépa?
Lengyelország: stagnál a sárgarépa ára, és a következő időszakban sem várható jelentős drágulás
Ausztria: a tavalyinál magasabb szinten kezdi a szezont a sárgarépa
