A meleg március miatt Ukrajnában már előrébb jártak a gyümölcsfák, így az április eleji hidegbetörés a korai csonthéjasoknál komoly károkat okozott.
Ukrajnában az idei kora tavasz szokatlanul meleg idővel és sok csapadékkal köszöntött be, így a mostani hidegbetörés zömében virágzó állományokat károsított. Jakov Diduk geobotanikus szerint az idei korai kajszi szenvedte el a legsúlyosabb terméskiesést.
A Kelet-Európát sújtó hideghullám hátterében egy sarki örvény (polar vortex) áll. Ez a kifejezés az Északi-sark felett nagy magasságban (20-50 km, sztratoszféra) kavargó szélrendszert jelenti, ami télen általában gyengül, a meleg márciust követően pedig ennek egy “lebenye” leszakadt, és dél felé véve az irányt kiterjedt hidegfrontot hozott létre Oroszország, Ukrajna, a Balti-államok, Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, a Balkán államai, a Mediterrán térség egy része és Törökország felett, melynek nyomában az évszakban szokásosnál 20-25°C-kal hidegebb sarkvidéki légtömeg érkezett.

Lengyelországban, Magyarországon és a Balkán országaiban a szombati 20-25°C-os hőmérsékletet követően hétfő hajnalra -2 és -7°C közötti átlaghőmérsékletet mértek, és több helyen havazás kezdődött, így például Magyarország egyes régióiban, Romániában, Albániában és Bulgáriában is, de Törökország északi részén is jelentős havazást várnak. Németországban, Ausztriában és Csehországban a hidegbetörés csak közvetve éreztette hatását, ezeken a területeken -2 és -3°C-ig süllyedt csak a hőmérő higanyszála.
A cikkhez szemlézett írások:
Ukraińscy sadownicy również obawiają się o zbiory owoców
Kapcsolódó cikkek:
Segítsen a tavaszi fagykárok felmérésében!
Lengyelország: valószínűleg megúszták az almaültetvények az április eleji fagyokat
Görögország: fagyok okoznak terméskiesést a cseresznyeültetvényeken