Elsősorban a gyümölcsminőséget és a tárolhatóságot ronthatják a mostani hidegbetörés következményei.

Az EastFruit szakértői szerint a 2025. április 27-ről 28-ra virradó éjszaka ismét tavaszi fagyok voltak Ukrajnában – idén ez volt a harmadik jelentős hidegbetörés – amely a később virágzó és fagyállóbb gyümölcsösöket, különösen az alma- és körtefákat érintette. Az éjszakai levegő hőmérséklete regionális és lokális szinten igen változó volt, de a mélyebben fekvő, alföldi területeken található gyümölcsösökben a hőmérséklet -5°C és -6°C közé csökkent, ami jelentősen károkat okozhat az ilyenkor virágzó gyümölcsösökben. A feljebb fekvő, dombvidéki területeken a hőmérséklet általában 3-4°C-kal magasabb volt.

A problémát az jelenti, hogy a lehetséges terméskiesésekkel kapcsolatos panaszok többsége a délnyugati Vinnyica oblaszt területről érkezett, amelyet Ukrajna fő kertészeti körzetének tartanak. Ez arra utal, hogy a szomszédos Moldovában is hasonló gondokkal szembesültek a gyümölcsösök. A legtöbb gazda azonban azt jelezte, hogy az alma- és körteültetvények esetében a mostani fagyhullám okozta veszteségek minimálisak lesznek. A mostani fagyok nem is annyira a termés mennyiségére, mint inkább a gyümölcsök minőségi jellemzőire lehetnek negatív hatással, és csökkenthetik a hosszabb idejű tárolásra való alkalmasságukat. A csonthéjasok, amelyek már virágoztak és gyümölcsöt termesztettek, valószínűleg jelentős veszteségek nélkül vészelték át ezt a fagyhullámot, a még virágzó növények azonban további károkat szenvedhetnek – ilyen például a szamóca, ahonnan több kárbejelentés is érkezett.

Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy ez a harmadik hideghullám egyáltalán nem biztos, hogy az idei utolsó lesz – a fagyveszély Ukrajnában várhatóan legalább május 17-ig fennmarad. Az Ukrán Hidrometeorológiai Központ szerint 2025 májusában további hidegbetörések is előfordulhatnak, ami jelelmzően a középső és nyugati régiókat szokta veszélyztetni. A korábbi fagyok okozta veszteségek miatt nagyon valószínű, hogy Ukrajnában a csonthéjas gyümölcsök, például a cseresznye, az őszibarack, a nektarin és a kajszibarack volumene idén összességében viszonylag alacsony lesz. Ezen gyümölcsök nagy részét várhatóan az EU déli országaiból, Törökországból és a közép-ázsiai országokból származó importból fedezik majd. A nyári málnafajták terméshozamának csökkenése is várható, de az előzetes felmérések szerint az áfonyát nem érintette a fagy. Ami az almát illeti, egyelőre nincs alapja annak, hogy jelentős terméscsökkenést feltételezzünk, de pontos értékelésre csak május második felében lesz lehetőség.

Az ukrán mezőgazdasági minisztérium szerint 2024-ben a belföldi ültetvényeknek mindössze 20%-a rendelkezett modern fagyvédelmi technológiákkal, ami az ágazatot sebezhetővé teszi. Az East Fruit elemzői szerint a minisztérium által becsült 20%-os arány túlzásnak tekinthető.

A cikkhez szemlézett írások:

Fruits and Berries at Risk: Third Wave of Spring Frosts Hits Ukraine

Kapcsolódó cikkek:

Lengyelország: két fagyos éjszakán vannak túl a virágzó gyümölcsültetvények

Lengyelország: újabb fagyos időszakra készülnek a gazdák

Románia: állami segítségnyújtásban reménykednek a fagykárokat szenvedett ültetvények gazdái

A FruitVeB felmérése a 2025. április 7-10-i fagykárokról

Románia: jelentős károkat okoztak a csonthéjas ültetvényekben az áprilisi fagyok

Törökország: súlyos fagykárokat szenvedtek a gyümölcsösök

Bulgária: súlyos fagykárok az ország középső részén virágzó gyümölcsösökben

Országos kiterjedésű hajnali fagyok károsították a gyümölcsösöket / Hungarian orchards hit by severe frost

Segítsen a tavaszi fagykárok felmérésében!

Görögország: fagyok okoznak terméskiesést a cseresznyeültetvényeken

Ukrajna: jelentős fagykárok a korai kajszi fajtáknál

Lengyelország: valószínűleg megúszták az almaültetvények az április eleji fagyokat