Csaknem megháromszorozódott a burgonya ára: általános a zöldségfélék drágulása az orosz piacokon.
A Kommerszant napilap kiskereskedelmi adataiból kiderül, hogy Oroszországban a burgonya ára a szupermarketekben megháromszorozódott az előző évhez képest, és elérte a kilogrammonkénti 85,4 rubelt (385 Ft/kg). Az inflációs aggodalmakra reagálva az orosz kormány megszüntette a burgonyára kivetett importvámokat, és célul tűzte ki, hogy 2025-ben 376 ezer tonnára növeli a burgonya behozatalát – az import jelentős része, mintegy kétharmada Egyiptomból származik, amely az orosz búza egyik legfontosabb felvásárlója.
A burgonya ára Oroszországban 2025 eleje óta 52%-kal emelkedett, főleg a rossz tavalyi termés miatt. A 2024-es burgonyatermés 12%-kal volt kisebb az előző évinél, elsősorban a tavaszi fagyok és a betakarítást megnehezítő heves esőzések miatt. Emellett a 2023-as évhez képest a terület is jelentősen zsugorodott.
Az orosz burgonyaszövetség idén jobb termést jósol, a várakozások szerint a vetésterületek növekedése miatt. A szövetség előrejelzése szerint a kiskereskedelmi árak júniusban az idei termés piacra lépésével egyidejűleg körülbelül 60 rubel/kg-ra (270 Ft/kg) csökkenhetnek.
Oroszországban a zöldségárak emelkedése általánosnak tekinthető, a burgonya mellett más zöldségek ára is emelkedett: a káposzta 49%-kal, a cékla 40%-kal, a hagyma pedig 34%-kal drágult az év eleje óta.
A cikkhez szemlézett írások:
Russian potato prices rise 52% after poor harvest
Kapcsolódó cikkek:
Oroszország: 20%-kal drágultak a zöldségek és a gyümölcsök a tavalyi év végén