A német piacokon még meghatározó a spanyol áru, de hódít a görög import, valamint egyre több a holland és belga tétel is.

A német nagybani piacokon Húsvét előtt az Andalúziából származó szamóca dominált, és az utóbbi pár hétben a Spanyolországból beszállított mennyiségek további jelentős növekedést mutattak, az árak pedig csökkentek. A szezon beindulásával szintén bővülést mutatott a görög, olasz és holland import, de megjelent a piacon a Belgiumból és a hazai üvegházakból származó áru is. A holland tételek elsősorban a népszerű Malling, Fandango és Sonsation fajtákból álltak, amelyek 250 g-os és 500 g-os kiszerelésben többnyire 8 és 10 €/kg (3110-3890 Ft/kg) közötti áron keltek el.

Összességében az értékesítés vegyes képet mutatott: egyrészt a húsvéti ünnepek alatt a helyi kereslet érezhetően korlátozott volt, máshol viszont mind az érdeklődés, mind a szállítások nőttek, így a mediterrán áruk árai csökkentek, egyes esetekben jelentős mértékben. Hosszabb távú kitekintésben megfigyelhető, hogy a görög szamóca egyre nagyobb teret nyer a német kiskereskedelemben, míg Spanyolország a klímaváltozás és a több éve jellemző vízhiány miatt veszít jelentőségéből. A közelség és a frissesség, valamint a mediterrán áruk növekvő szállítási költségei miatt a holland üvegházi áru piaci részesedése Németországban ismét bővülést mutat.

Tavaly, a 2023-as szezonban a német hidegfóliás szamóca szedése a szokásosnál 7-10 nappal később, csak a 18. héten, május első napjaiban kezdődött meg, az üvegházi áru pedig a 11. héten került piacra – bár az Elsanta fajta nagyobb tömegben csak a 16. hét körül érkezett a boltokba. A későbbi szezonkezdet kifejezetten kedvező a német termesztők szempontjából, mivel a termés így nagyrészt elkerüli elkerüli a spanyol és görög import csúcsidőszakát. A fóliás szamócát termesztők számára a 2023-as évben az egyre szigorúbb növényvédelmi előírások, az ízre, minőségre és eltarthatóságra vonatkozó egyre magasabb szintű követelmények, valamint a kötelezően előírt minimális óránkénti munkabér növekedése (a 2022-es 9,5 után 2023-ban 12 euró/órára, azaz 3500 helyett 4500 Ft/órára) jelentette a legnagyobb kihívást. A jelentősen megdrágult energia és a növényvédelmi szigorítások miatt piaci szakértők tavaly úgy vélekedtek, hogy hosszabb távon egyre valószínűbb, hogy Németországban az üvegházi (fűtött) és a szabadföldi termesztés teret veszít a jövőben a hidegfóliás technológia javára. Ez jól látszik a trendszerűen alakuló területi adatokból: a szabadföldi terület 2015-ben még 14 ezer, 2022-re már csak 9,7 ezer hektár volt, míg a takarásos terület ugyanebben az időszakban 730-ról 1860 hektárra bővült. Megjegyzendő az is, hogy a németországi szamócatermelés volumene a 2015-ös 160 ezer tonnához képest 90-100 ezer tonna közé esett vissza.

Tavaly a belföldi betakarítási időszak hivatalos kezdetéig a német kereskedők főleg Dél-Európából importáltak árut, és ennek gerincét a spanyol szamóca jelentette, de már korántsem annyira domináns módon, mint az előző években: némi növekedést mutatott a görög és olasz áru aránya. A kínálatot tavaly is a holland és belga üvegházi szamóca egészítette ki, persze jóval magasabb áron, mint a dél-európai termékek. Az extrém hideg spanyolországi időjárás miatt a 2023-as szezon elején is szűkös volt a kínálat, így a német üvegházi termelők számára is volt hely a piacon. Az utóbbi évekre jellemző, hogy a hazai szamóca csak május közepére kezd dominálni a német piacokon, ekkorra a spanyol és a görög áru már levonul, és az olasz, valamint a holland tételek egészítik ki a kínálatot.

Vissza a „Világpiaci kitekintés: a szamóca piaca 2024-ben” cikkhez

A cikkhez szemlézett írások:

GLOBAL MARKET OVERVIEW STRAWBERRIES

Kapcsolódó cikkek:

Olaszország: csökkenő terület, ingadozó árak a szamóca piacán

Görögország: 10%-kal nőtt idén a szamóca exportja a tavalyi szinthez képest

Lengyelország: rekordalacsony a szamóca ára a nagybani piacokon

Németország: több kereskedő is görög szamócára váltott a spanyol áru helyett

Spanyolország: vontatottan indul a 2024-es szamócaszezon