Az alma növényvédelme egyre nagyobb kihívást jelent, évről-évre kerülnek elő olyan kártevők, amelyekkel korábban nem kellett érdemben számolni. Ráadásul minden károsító ellen a megszokottnál korábban kell megkezdeni a védekezést, egyre hosszabbak a növényvédelmi szezonok. Cserébe viszont kevesebb a felhasználható növényvédőszerek száma, elsősorban a rovarölőszerek választéka csappant meg az utóbbi években, nehéz összerakni egy hatékony technológiát.
Ami a korai kezdést illeti, idén már március közepén lehetett bőven találni az összezárt zöldbimbók között menedéket kereső levéltetveket, helyenként néhány tripsz társaságában. Az az egy-két fagyos éjszaka meg sem kottyant nekik, az újbóli felmelegedés hatására számítani lehet a gyors felszaporodásukra és a kifejezetten korai kártételükre. Ebben az esetben szükség lehet még a virágzás előtt elvégzett rovarölőszeres kezelésre. Mivel nem csak egy levéltetű faj károsít az almán, fel kell készülni arra, hogy a vegetáció során több alkalommal is szükséges lesz a védekezés. A még rendelkezésre álló rovarölő szereket érdemes átgondoltan beosztani, hiszen nem csak a levéltetű okoz gondot az ízeltlábúak képviselői közül. Ha csak a szívó kártevőket nézzük, akkor is ott van még régi ismerősünk a vértetű, az atkák egyre szélesebb köre és új kihívásként szinten mindenhol jelen van már a kaliforniai pajzstetű is.
![](https://fruitveb.hu/wp-content/uploads/2024/04/leveltet-nyar-768x1024.jpg)
Levéltetű (fotó: Bayer CropScience)
A levéltetvek elleni korai védekezésre kiválóan alkalmas a Sivanto Prime, amely egérfüles állapottól egészen 90%-os gyümölcsméretig használható, de méhekre nem jelölésköteles besorolása virágzáskori felhasználásra is lehetőséget nyújt. Hatóanyaga a flupiradifuron, melynek hatásmódja a neonikotinoidokéhoz hasonló, de mivel más a molekula szerkezete, a rezisztens rovarokra is hat. Transzlaminárisan és csúcsirányban is szállítódik a növényben, és e mellett rendelkezik bizonyos fokú kontakt toxicitással is. A növényben való mozgása révén eléri a rejtett életmódú kártevőket is az összesodrott levelekben vagy a levél fonákán is. Korszerű SL formulációja révén gyorsan és könnyen oldódik, más készítményekkel jól keverhető. A célkártevők elleni hatékonyság mellett kíméli a hasznos szervezeteket, használatával nem borítjuk fel az ökológiai egyensúlyt. Virágzáskori kijuttatás esetén azonban ügyeljük arra, hogy triazol hatóanyagcsoportba tartozó gombaölő szerrel ne keverjük. Ebben az esetben méhkímélő technológiával tudjuk felhasználni.
![](https://fruitveb.hu/wp-content/uploads/2024/04/vertet1-768x1024.jpg)
Vértetű (fotó: Bayer CropScience)
A Sivanto Prime egy vegetációban legfeljebb egy alkalommal használható, virágzás után a szívó kártevők problémáját a spirotetramat hatóanyagú Movento-val is hatékonyan meg tudjuk oldani. A Movento egyik egyedülálló tulajdonsága, hogy a gyökerek és az új hajtások felé is vándorol a növényben. Másik különlegessége a hatóanyagnak, hogy csak a növény enyhén lúgos kémhatású szöveteibe jutva alakul át a rovarokra toxikus formává. A gyors felszívódás ellenére hatását lassan fejti ki, de ezzel együtt hosszú hatástartammal rendelkezik a szívó kártevők, alma esetében a levéltetvek és a vértetű ellen. Hatását fokozhatjuk olajos tapadásfokozó hozzáadásával. A legjobb hatáskifejtéshez ideális fenológia az intenzív hajtásnövekedés időszaka, a növény élénk keringése segíti a Movento munkáját. A Movento-t két alkalommal használhatjuk egy vegetációban, a dózist pedig a lombkorona magassága alapján tudjuk meghatározni.
Felmerülő kérdéseivel forduljon bizalommal kertészeti szaktanácsadó kollégáinkhoz!