Az utóbbi 6 évben 250 ezer tonnával, csaknem 30%-kal csökkent a lengyel sárgarépatermesztés volumene, az import pedig jelentősen bővült.

Bár Lengyelország Németország és Franciaország után a harmadik legnagyobb sárgarépatermesztő az Európai Unióban, a termelés az elmúlt években csökkent. Könnyen észrevehető, hogy a sárgarépatermelés jelentős csökkenése összefügg a lengyelországi aszályos időszakokkal. A klímaváltozásnak tulajdonítható aszályos időszakok Lengyelországban 2015-től kezdtek el jelentkezni, 2018 óta pedig szinte minden évben előfordultak, ez pedig drasztikusan meglátszik a lengyel sárgarépatermésen: a 2017-es évben még 827 ezer tonnát takarítottak be, míg 2023-ban már csak 580 ezer tonnát. Ez közel 30%-os csökkenés mindössze hat év alatt.

A 2023-as évben Lengyelországban 290 ezer gazdálkodó jelentett aszálykárt, ebből 140 ezren 30%-ot meghaladó veszteséggel számoltak az átlagos hozamokhoz képest. Néhány évvel ezelőtt a lengyel agrárminisztérium elindított egy aszály alkalmazást, amely automatizálja az egész folyamatot. A Lengyel Gazdaságkutató Intézet becslése szerint az aszálykárok éves szinten elérhetik az évi 6,5 milliárd zlotyt (csaknem 600 milliárd Ft-ot).

“Az aszály Lengyelországban egyre súlyosabb problémává válik. A csapadékhiány és a magas csúcshőmérsékletek negatívan befolyásolják a mezőgazdasági termelést. Az aszály különösen az ország középső és északnyugati területeit érinti, ami egyes területek sztyeppesedését okozza, és elég komolyan felveti a kérdést, hogy ez hogyan befolyásolhatja a mezőgazdasági termelést, és hosszú távon Lengyelország élelmezésbiztonságát” – nyilatkozta Prof. Sławomir Krajewski, a Lengyel Tudományos Akadémia Vidékfejlesztési és Mezőgazdasági Intézetének munkatársa.

Az aszály hatását Lengyelországban más tényezők, például az infláció és az energiaárak emelkedése mellett tavaly is érezni lehetett a sárgarépa árán: 2021-ben átlagosan 2,79 PLN/kg (255 Ft/kg), 2022-ben már 3,20 PLN/kg (290 Ft/kg), 2023-ban pedig 4,50-4,99 PLN/kg (410-455 Ft/kg) volt a sárgarépa ára, azaz két év alatt csaknem a duplájára emelkedett az átlagár. Ki tölti be ezt a hatalmas kínálati hiányt? Mivel néhány év alatt 250 ezer tonna sárgarépa tűnt el a piacról, jogos a kérdés, hogy ki elégíti majd ki a keresletet. A válasz egyszerű: az import, elsődlegesen Németország, de Oroszországból is nagy mennyiség érkezik kerülő utakon – ami biztos, hogy csak 2023-ban 60%-kal nőtt a lengyel sárgarépa importjának volumene, és ennek jelentős része az Európai Unión kívülről érkezett.

A cikkhez szemlézett írások:

Susza wykańcza polską marchew. Produkcja o 30 proc. w dół

Kapcsolódó cikkek:

Ausztria: a 16. héten emelkedett a sárgarépa nagybani ára

Ausztria: a 15. héten emelkedett a sárgarépa nagybani ára

Ausztria: a 14. héten sem változott a sárgarépa nagybani ára

Ukrajna: március végére 15%-kal csökkent a sárgarépa ára

Ausztria: a 13. héten sem változott a sárgarépa nagybani ára

Ausztria: a 12. héten sem változott a sárgarépa nagybani ára

Ausztria: a 11. héten sem változott a sárgarépa nagybani ára

Ausztria: a 10. héten is stabil maradt a sárgarépa nagybani ára

Lengyelország: márciusban még mindig magas, de esik a sárgarépa ára

Ausztria: a 9. héten is stabil maradt a sárgarépa nagybani ára

Lengyelország: februárban megtorpant a sárgarépa drágulása

Hollandia: december óta folyamatosan emelkedik a sárgarépa ára

Ausztria: a 7. héten is kiegyensúlyozott maradt a sárgarépa piaca

Ausztria: a 6. héten is kiegyensúlyozott maradt a sárgarépa piaca

Lengyelország: rekordot ért el a sárgarépa ára, és februárban további drágulás várható

Ausztria: az 5. héten is kiegyensúlyozott maradt a sárgarépa piaca

Ausztria: a 4. héten is a tavalyi árszinten maradt a sárgarépa

Lengyelország: tovább emelkedett a sárgarépa nagybani ára

Ausztria: a 3. héten is a tavalyi árszinten maradt a sárgarépa

Lengyelország: 20%-kal emelkedett a sárgarépa ára január közepén

Ausztria: az újévet is a tavalyi árszinten kezdi a sárgarépa