Április elején, azaz a szokásosnál három héttel korábban kezdtek el virágozni a lengyel cseresznyeültetvények, és már a jövő héten hidegbetörések várhatók.
Immár 60 éves vagyok, de nem emlékszem ilyen korai cseresznyevirágzásra. A lengyel éghajlaton ez egy anomália – nyilatkozta Krzysztof Czarnecki, a Mazóviai vajdaságban található Mszczonów melletti gyümölcsös vezetője, egyben a Lengyel Gyümölcstermesztők Szövetségének alelnöke. A cseresznye ilyen korai, április elején bekövetkezett virágzása szemet gyönyörködtető ugyan, de óriási kockázatot jelent.
Lengyelországban a cseresznye május elején, néha április végén szokott virágozni, tehát a vegetáció körülbelül három héttel tart az ilyenkor szokásos állapot előtt.
A gyümölcstermesztésben a magyarországi fagyosszentekhez (Szervác, Pongrác, Bonifác, május 12-13-14.) hasonlóan Lengyelországban is május eleje-közepe számít veszélyes időszaknak, ekkorra esik a “Zimna Zoska”, azaz a “Hideg Zoska” időszaka (május 15. környéke) – tavaly május 9-én következtek be jelentős fagykárok a lengyel ültetvényekben.
“A jelenlegi csúcshőmérsékletek mellett néhány nap múlva véget ér a virágzás, és láthatóvá válnak az első apró bimbók – ezek nagyon érzékenyek, minden nulla fok alatti hőmérséklet fagyveszélyt hordoz magában, mivel a cseresznye nagyon érzékeny az időjárási viszonyokra, a fagyvédelmi eljárások pedig nagyon költségesek. Már csak az imában bízhatunk” – jelentette ki Czarnecki.
A Lengyel Meteorológiai Intézet szerint a jövő hét elején, a hétfőről keddre, április 15-éről 16-ára virradó éjszaka az ország északi részén máris egy hidegbetörés várható, a talajszinten helyenként -1°C-os hőmérséklet valószínűsíthető. Az április 16-áról 17-ére, keddről szerdára virradó éjszaka a talajszint felett 2 méteres magasságig az ország nagy részén -1°C körüli, a talajszinten pedig -3°C körüli fagyok is előfordulhatnak . A hegyek lábánál elterülő területeken ilyenkor általában még hidegebb van, körülbelül -5°C-ig süllyed a hőmérő higanyszála.
Ha nem lesznek jelentős fagyok, és nem károsítják a cseresznyét, akkor az első lengyel gyümölcsök május közepén lesznek kaphatók. A korai virágzás problémája azonban azzal függ össze, hogy a lengyel gyümölcsök a Görögországból, Spanyolországból vagy Törökországból importált cseresznyéhez hasonló időpontban kerülnek a piacra. Eddig az volt a lengyel gazdák előnye, hogy náluk később termett a gyümölcs, mint Európa déli részein, így a szezon végén a lengyel termés biztosította a piac ellátását.
Ha azonban fagyok lesznek, akkor kevesebb gyümölcs lesz, és a fogyasztói árak a szokásosnál sokkal magasabbak lesznek – mondja Czarnecki. Egyelőre nehéz megbecsülni, mennyibe kerülhet majd a lengyel ültetvényekről származó gyümölcs.
Tavaly a normál szezon közepén legmagasabb ár a Bronisze nagybani piacon 22 PLN (2000 Ft/kg) volt június és július fordulóján a hazai gyümölcs esetében. Az abszolút rekord a nagybani piacon a szezon elején importált cseresznyéhez fűződik: május második hetében 2023-ban a maximális kilogrammonkénti ár 56 PLN/kg (5120 Ft/kg) volt.
A cikkhez szemlézett írások:
Kwitnące czereśnie straszą sadowników. “Zostaje nam tylko modlitwa”
Kapcsolódó cikkek:
Németország: 16%-kal csökkent a 2023-as cseresznyetermés az előző évhez képest