A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) képzéseket indít leendő és már gyakorló kertészek számára egyaránt. Jelentkezési hatásidő: egyes képzéseknél január 15., más képzéseknél február 15.

Gyógynövényismerő és –felhasználó szakirányú továbbképzési szak

A két féléves, levelező munkarendű szakon folytatott képzés során naprakész, korszerű és gyakorlatias tudásanyag kerül átadásra, mely elősegíti olyan szakemberek képzését, akik hosszabb távon szeretnének gyógynövények termesztésével foglalkozni kis- és nagyüzemi körülmények között, valamint ismereteket szerezni a gyógynövények felhasználásának lehetőségeiről és módozatairól.

A képzés céljaolyan szakemberek képzése, akik a szakirányú továbbképzés elvégzését követően képesek helytállni a gyógynövény ágazat különböző területein, legyen szó gyógynövénytermesztésről és feldolgozásról, gyógytermék előállításról vagy egészségturizmusról.

Bővebb információ a Gyógynövényismerő és –felhasználó szakirányú továbbképzési szakról

Jelentkezési határidő: 2025. január 15.

***

Favizsgáló és faápoló szakmérnök szakirányú továbbképzési szak

A három féléves, levelező munkarendű képzés célja a fák állapotának magas szintű elemzésére, megítélésére és a leghatékonyabb faápolási eljárások alkalmazására, szaktanácsadásra képes szakemberek képzése. A végzettek a szakon szerzett ismereteket a zöldfelület-gazdálkodás minden területén hasznosan alkalmazhatják. A tervezés területén hasznos ismereteket szereznek a faállomány felméréséhez és a favédelmi tervek elkészítéséhez, valamint a faültetési, fasori, fasorfenntartási, illetve parkfafenntartási tervek elkészítéséhez. A zöldfelület- kezelés területén nélkülözhetetlen ismereteket szereznek a faállomány felméréséhez, a fák állapotának megállapításához, a fák veszélyességének megítéléséhez, a szükséges faápolási eljárások javaslatához, ezek által munkát vállalhatnak például a nagy zöldfelületek kezelőinél, például a városi kertészeknél. A végzettek alkalmasak lesznek önálló favizsgálati tevékenységre ezen szolgáltatást végző vállalkozóként is.

Bővebb információ a Favizsgáló és faápoló szakmérnök szakirányú továbbképzési szakról

Jelentkezési határidő: 2025. január 15.

***

Ökológiai gazdálkodó szakmérnök szakirányú továbbképzés

A négy féléves, levelező munkarendű képzés célja olyan szakemberek képzése, akik elméleti felkészültségük és gyakorlati ismereteik alapján képesek az ökológiai gazdálkodás vizsgált jelenségei és elemei közötti összefüggések feltárására, elemzésére. A szakot elvégzők képessé válnak az ökológiai gazdálkodás önálló végzésére, tervezésére, szervezésére és irányítására.

Bővebb információ az Ökológiai gazdálkodó szakmérnök szakirányú továbbképzésről

Jelentkezési határidő: 2025. január 15.

***

Kertészmérnök alapképzési (BSc) szak

A képzést három hazai és két határon túli helyszínen és munkarenden hirdet meg a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem a 2025. évben.

Munkarend:

  • nappali (Budapest, Gödöllő, Keszthely)
  • levelező (Budapest, Gödöllő, Keszthely, Révkomárom, Zenta)

Képzés nyelve:

  • magyar (Budapest, Gödöllő, Keszthely, Révkomárom, Zenta)
  • angol (Budapest, nappali munkarendben)

A végzettek széleskörű, biztos alapokon nyugvó elméleti ismeretek mellett sajátítják el a szakmához szükséges gyakorlati ismereteket. A képzés ezért az egyetemi előadások mellett magas óraszámban tantermi és laboratóriumi gyakorlatokkal, tanüzemi és gazdasági vállalkozásoknál tett látogatásokkal egészülnek ki.

Bővebb információ a Kertészmérnök alapképzési (BSc) szak képzésről

Jelentkezési határidő: 2025. február 15.

***

Kertészmérnöki mesterképzési (MSc) szak

A négy féléves, magyarul és angolul, nappali és levelező tagozaton is hirdetett képzés célja kertészmérnökök képzése, akik ismerik, és készség szintjén használják a tudomány és a kertészeti gyakorlat legújabb eredményeit, innovatív technológiáit, tájékozottak a szakma műveléséhez szükséges alap- és társadalomtudományokban, a kertészeti ágazatban és az ahhoz kapcsolódó társágazatokban. A mesterképzési szakon megszerezhető ismeretek elsajátításának további célja, hogy a képzés Európában széles körben felhasználható tudást adjon e speciális mezőgazdasági szakterület művelőinek. A végzettek alkalmasak a kertészeti termelés és a hozzá kapcsolódó tudásbázis fejlesztésére, szaktanácsadásra és szakmai koordinációk megvalósítására.

Bővebb információ a Kertészmérnöki mesterképzési szak képzésről

Jelentkezési határidő: 2025. február 15.

***

Gyógy- és fűszernövények felsőoktatási szakképzés

A négy féléves, levelező és nappali munkarendben Gyöngyösön és Keszthelyen meghirdetett felsőoktatási szakképzés célja olyan szakképzettség elérésének biztosítása, amelynek birtokosa képes a gyógy- és fűszernövények Magyarországon termeszthető fajainak termesztéstechnológiáit megvalósítani, azt fejleszteni, a vadon termő gyógynövények fenntartható gyűjtését megvalósítani, az egyes munkafolyamatokat megtervezni és azokat irányítani, az ökológiai adottságoknak megfelelően a termesztéstechnológia elemeit (biológiai, agrotechnikai) összehangolni és adaptálni. Jártas a feldolgozás módjaiban, a minőségi követelmények előírásaiban és a forgalmazás rendjében. Ismeri a gyógy- és fűszernövények felhasználásának lehetőségeit, formáit, rendelkezik az ehhez szükséges gyógynövény- és drogismerettel. Képes a kis- és középüzemekben korszerű irányítói és vezetői tevékenységre.

Bővebb információk a Gyógy- és fűszernövények felsőoktatási szakképzésről

Jelentkezési határidő: 2025. február 15.