Az EU27-ek több mint 3,2 millió tonna friss zöldséget és gyümölcsöt szállítanak a szigetországba, ami a brit fogyasztás 40%-át fedezi.
Lépcsőzetesen vezetik be a brit ellenőrzéseket, ami megkönnyíti az alkalmazkodást a határellenőrzéshez és növényegészségügyi vizsgálathoz. Eddig sikerült elkerülni a hosszú sorok kialakulását a határokon, ami különösen káros lenne ezekre a gyorsan romló árukra. Ennek ellenére tetemes többletkiadásokra kell számítani a bürokrácia növekedése és új ellenőrzések és eljárások bevezetése miatt. Az EU-s exportőrök küzdenek az eredetigazolások megszerzésével és kiállításával, amit a kivitel és a re-export esetén is megkövetel Nagy-Britannia.
Becslések szerint most 400 euró többletköltséggel jár egy kamion áru eljuttatása a brit piacra, ami olyan kiadásokból tevődik össze, mint a vámügyintézés, a nagyobb szállítmányozási költségek és a belföldi adminisztráció díjai.
Ezek erősen függenek a feladott áruféleségtől, ezért egy vegyes áruval töltött kamionra becslések szerint 500 euróval többet kell költeni. Mindent összevetve várhatóan 55 millió euróra rúgnak a többletkiadások, amelyek végeredményben a brit fogyasztókat terhelik majd, számol a Freshfel Europe.
Áprilistól ráadásul minden uniós zöldség és gyümölcs növényegészségügyi bizonyítvánnyal juthat csak az országba, ami egyes tagországokban akár 48 órás adminisztrációval járhat.
Az elektronikus ügyintézés kialakításának lassúsága miatt ugyanis papíralapon állítják ki ezeket a bizonyítványokat. Már most piaci megfelelőségi bizonyítványt kell csatolni az uniós frissárukhoz, aminek a megszerzése körülbelül 36 órát vesz igénybe, és amit nem a brit hatóságok követelnek meg. A júliustól esedékes teljeskörű egészségügyi és növényegészségügyi ellenőrzés (SPS), valamint a teljes vámárunyilatkozat megtétele tovább nehezíti majd az exportot és emeli a költségeket.
Az EU és Nagy-Britannia közt tovább kell tárgyalni a kereskedelmi könnyítések érdekében. Natalia Santos, a Freshfel Europe kereskedelmi igazgatója szerint ezek közé tartozhat például a könnyen romló árut szállító kamionok számára kijelölt zöld út, vagy az elektronikus ügyintézés megkönnyítése a hatósági igazolásokhoz. Ugyanakkor az EU-nak sem kellene megkövetelni a piaci megfelelőségi bizonyítvány kiállítását. Nagyobb átláthatóságot várna a szervezet a brit importkövetelményekről és az azokhoz kapcsolódó regisztrációról és bizonyítványokról, jó lenne például növényegészségügyi bizonyítvány mintákat és eljárásrendet kapni ahhoz, hogy előzetes ellenőrzést végezhessenek az exportőrök. Arról is szeretnének megbizonyosodni, hogy lesz elég szakember, aki elvégzi a fizikai ellenőrzést a határon, illetve belföldön az áruk fogadására, és hogy a brit előírások figyelembe veszik az unióból származó zöldség és gyümölcs alacsony növényegészségügyi kockázatát.
Horváth Csilla cikke megjelent a Magyar Mezőgazdaság weboldalán, 2021. január 22-én.
A cikk utánközlése a szerző tudtával és engedélyével történt!