Valamelyest növekvő termőterület és a gombabetegségek elleni küzdelem jellemezte az idei hagymaszezont Magyarországon.
Az idei szezont meghatározta az elmúlt évek egyik legjelentősebb gombaölőszer-hatóanyagának, a mankocebnek a kivonása, hiszen az erre alapuló növényvédelem meghatározó és stabil volt a vöröshagyma-termesztésben. Jelenleg nincs megfelelő hatóanyag a vöröshagyma peronoszpóra (Peronospora destructor) ellen. Alapvetően az elmúlt évtizedben a száraz, meleg időjárásban nem okozott problémát, az idei évben azonban valószínűleg a kórokozó több kárt okozott mint a 2022-es aszály, mivel Magyarországon a vöröshagyma terület szinte 100 %-ban öntözött .
Már tavasszal, március-április hónapban megjelent a peronoszpóra a hagymaállományokban, főként az őszi állományban, de a tavaszi állomány is már április végén veszélyben volt .
Ezt tetézte a korai gyomirtás által okozott sérüléseken megjelenő Stemphylium vesicarium fertőzés, amit igazán a június második dekádjában a kánikulai meleg fogott meg, azért jó pár termőhelyen okozott termés kiesést.
Őszi vöröshagyma 425 hektáron került termesztésre, a hozamok 35-75 t/ha között alakultak. Az alacsonyabb hozamokat a jelentős költségnövekedés mellett a kimagasló értékesítési ár kompenzálta.
A tavaszi vöröshagyma területe megközelítőleg 10%-kal növekedett a tavalyi évhez képest, és ez várhatóan 2024-ben is növekedni fog. Itt az 50 t/ha körüli átlagtermés jó minőséggel párosult. A megtermelt mennyiség várhatóan december -január végéig fedezi a hazai igényeket .
A jelenleg időszakosan túlkínálati piacon csendes kereskedelem jellemző. Összességében a hazai hagymatermő terület kis mértékben növekedett, de a hazai termés mennyisége a 2022-es évben tapasztalt volumen, azaz 70 ezer tonna körül alakul majd.