A világ diótermelésének volumene az idei évben nem változik: 2,7 millió tonna körül alakul, a globális export viszont 6%-kal bővül.
Az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) külügyi szolgálata (FAS, Foreign Agricultural Service) által október 26-án kiadott jelentés a 2022-es rekordévhez nagyon hasonló, 2,7 millió tonnás (héjas dió) globális diótermést valószínűsít az idei évre. Becslésük szerint Kínában a tavalyival megegyező termés várható, míg az Egyesült Államok és Chile szerény bővülése ellensúlyozni fogja az Európai Unióban tapasztalható visszaesést. A globális fogyasztás szintje sem változik, 2,7 millió tonna körül marad, viszont az export volumene 6%-os növekedéssel 1 millió tonna környékére kúszik fel, köszönhetően elsősorban az USA növekvő kivitelének – így az idei zárókészlet 4%-kal csökken.
Az Európai Unió termelése az USDA becslése szerint a tavalyi 163 ezer tonnát követően 150 ezer tonna körül alakul az idén, ami 8%-os visszaesést jelent. Franciaországban az aszályos időjárás miatt várható jelentős kiesés, míg Románia, Spanyolország és Olaszország termelése a 2022-es szintet éri majd el. A 40 ezer tonnás átmenő készlet mellett az EU dióimportja jelentős mértékben 11%-kal, 300 ezer tonnára nő a 430 ezer tonnás fogyasztás kielégítése céljából – a keresletet elsősorban a snackek és a sütőipari felhasználás növekedése hajtja majd.
Ukrajnában a 2022-ben betakarított 85 ezer tonnát követően az idei évre 80 ezer tonnás termést valószínűsít az USDA, míg a világ egyik legjelentősebb dióimportőrénél, a várhatóan 115 ezer tonnás behozatallal kalkuláló Törökországnál a tavalyi 67 ezer után idén 70 ezer tonnás mennyiséget prognosztizálnak.
Kínában 1,4 millió tonna körüli, azaz a globális termelés felét meghaladó termés várható a kedvező időjárási körülményeknek és a változatlan termőterületnek köszönhetően. Az USDA becslése szerint 245 ezer tonnára, azaz 3%-kal bővül az exportvolumen, főleg a legfontosabb piacok, Törökország és az Egyesült Arab Emírségek felé. A kínai dióimport továbbra sem jelentős, mindössze 15 ezer tonna, ami azt jelenti, hogy a belső piacot elsősorban a hazai termésből látják majd el.
Az Egyesült Államokban szerény, 1%-os növekedés várható, így az idei termést 689 ezer tonnára becsülik, ami a globális termelés 25,5%-ának felel meg. A bővülés elsősorban az egyre csökkenő termőterület negatív hatását is ellensúlyozni képes hozamnövekedésnek köszönhető. A legfontosabb termesztőkörzetben, Kaliforniában az utóbbi években komoly gondokat okozott a szárazság, de idén a hideg tél miatt egyrészt megfelelően hosszú volt a dormancia időszaka, másrészt a tél és a tavasz is csapadékos volt, ami feltöltötte a talajokat. Az USDA becslése szerint ebben a szezonban az amerikai dióexport 15%-kal, 450 ezer tonna környékére nő majd, a legfontosabb célpiacok az Európai Unió, Törökország és az Egyesült Arab Emírségek lesznek. A belföldi fogyasztás 250 ezer tonna körül alakul, ami azt jelenti, hogy a készletek második egymást követő évben csökkenni fognak a 2021/2022-es csúcshoz képest.
Chile diótermelése 3%-kal nő, ami 198 ezer tonnával új rekordot jelent – kedvezőek voltak az időjárási viszonyok, és kis mértékben bővült a termőterület is. Körülbelül ennek megfelelő mértékben várható az export növekedése, mivel a chilei dió iránt stabil kereslet mutatkozik az Európai Unióban és Törökországban.
A cikkhez szemlézett írások:
Tree Nuts: World Markets and Trade
Kapcsolódó cikkek:
Szezonzárás előtti diószüreti helyzetkép: az aszályos év nem múlt el nyom nélkül