Február 13-án a bolgár gazdák Szófiában, az agrárminisztérium előtt tüntetnek a támogatások megkurtítása és a növekvő adminisztratív terhek miatt.

A bolgár gazdaszervezetek február 13-ára tüntetést hirdettek Szófiában az agrárminisztérium elé, valamint az ország másik 21 kulcsfontosságú közlekedési csomópontját is lezárják nehéz munkagépeikkel. Bulgáriában több hete folynak lokális demonstrációk az agrárminisztérium katasztrofális következményekkel járó döntései, jobban mondva inkább döntés- és kommunikációképtelensége miatt. Ezek a tüntetések most álltak össze országos méretűvé, miután 26 szakmai és szakmaközi szervezet jelezte részvételét, biztosította támogatásáról a gazdákat.

Rotációs kormányzás

Bulgáriában óriási a belpolitikai megosztottság: két nagy párt, a liberális Folytatjuk a Változást (PP) és a nacionalista Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) áll szemben egymással. A politikai küzdelem hevességére jellemző, hogy az előző két évben öt választást tartottak, de egyik pártnak sem sikerült döntő fölényt, biztos többséget kialakítania. Ezért tavaly decemberben a két nagy párt szokatlan módon úgy döntött, hogy kibékíthetetlen nézetkülönbségeik ellenére “koalíciót” köt, valójában azonban ez csak egy névleges megoldás, mivel úgynevezett rotációs kormányzási rendszert alakítanak ki: 9 hónapig az egyik, majd 9 hónapig a másik párt kormányoz. A belpolitikai káosz az ország mindennapi működésében is jelentős gondokat okoz, és a mezőgazdaság különösen kirívó példának számít.

Az agrárminiszter lemondását követelik a demonstrálók

A tüntetők első számú követelése a jelenlegi agrárminiszter, Kiril Vatev lemondása. Vatev korábban a bolgár húsfeldolgozók szövetségének elnöke volt, majd miniszteri kinevezését követően részt vett a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének kialakításában, ami a bolgár gazdaszervezetek szerint elképesztően rosszul lett kialakítva, de az ágazat képviselőit egyszerűen nem hallgatta meg a minisztérium. A mostanra már életbe lépett változások közül kiemelendő a korlátlanul burjánzó adminisztráció, például ennek eredménye, hogy március eleje helyett a gazdák majd csak májusban kapják meg a termeléshez kötött támogatásokat (a rengeteg benyújtott dokumentum ellenőrzésére való hivatkozással), valamint a teljes agrártámogatásoknál a tavalyinál 30%-kal szűkösebb büdzsével számolhatnak a termelők. A Stratégiai Tervben több olyan elképesztő zöld vállalást tett a bolgár agrárvezetés, ami a gazdák szerint egyrészt felesleges, másrészt végrehajthatatlan. Ilyen a Bulgáriában köznapi szóhasználattal “a 12-es rendelet” néven elhíresült előírás, mely szerint minden egyes gazdának közvetlenül a betakarítást megelőzően laboratóriumi növényvédőszer-maradványérték elemzést kell elvégeztetnie minden egyes növénykultúra esetében az adott évi valamint a tavalyi évben felhasznált növényvédőszerek tekintetében. Egy másik változás, hogy a zöldségek vagy gyümölcsök szállítását egy külön eljárás keretében előre be kell jelenteni az illetékes hatósághoz.

Bajban a bolgár gyümölcságazat

Zsivka Grozdeva, a Bolgár Gyümölcstermesztők Szövetségének elnöke szerint már nincs miről tárgyalni, többször kérték a Stratégiai Tervben szereplő előírások, vállalások megváltoztatását, de a minisztérium válaszra sem méltatta őket. Sőt, akkor sem reagáltak, amikor más agrárszervezetek például a GMO-termékekkel szembeni állásfoglalásukról kérdezték a kormánytagokat. Grozdeva szerint a bolgár gyümölcstermő terület egyre csökken, és az országban értékesített zöldségek és gyümölcsök 50%-a már külföldről, elsősorban Törökországból és Görögországból származik. Kéthetente ad ki a minisztérium egyre újabb rendeleteket, amelyeket egy hónap múlva megváltoztatnak, a határidők szeszélyesen változnak, a gazdák pedig nincsenek tisztában a rájuk vonatkozó elvárásokkal és a szankciókkal sem.

A bolgár gyümölcstermő terület körülbelül 65 ezer hektár, jó években a 225 ezer tonna körüli össztermés 70%-át a szilva (60 ezer tonna körül), a cseresznye (50 ezer tonna) és az alma (45 ezer tonna) adja.

A cikkhez szemlézett írások:

Живка Гроздева: Изчерпахме всички възможности за достигане до един конструктивен диалог с министър Вътев

Голям протест на земеделските производители ще се състои утре в София пред сградата на Министерски съвет

Мария Степанчева: Трима човека от БАК упражняват диктат над целия земеделски сектор

Тодор Джиков: Протестите продължават, замразяваме членството си в БАК

Kapcsolódó cikkek:

Bulgária: súlyos gondokkal küzd a gyümölcságazat, alig van termés az idén

Bulgária: tavaly 1%-kal nőtt a gyümölcstermő terület