Védekezzen preventíven a molykártevők ellen!

A szex-vagy másnéven ivari feromonok olyan kémiai vegyületek, amelyek a párosodási időszakban egy lepkefaj különböző nemű egyedei közötti kommunikációt (egymás megtalálását) szolgálják.

A feromonos légtértelítés során a szexferomon nagy tömegű kijuttatására speciális párologtatók (diszpenzerek) szolgálnak, melyek gyárilag vannak feltöltve a célkártevő faj feromonjával. Ezek a nőstény egyed ivari feromonját akkora mennyiségben juttatják a légtérbe, hogy az elfedi a nőivarú lepkék természetes csalogató anyagát. Ennek következtében a hímek nem találják meg a nőstényeket és a párosodás, így a tojásrakás nem valósul meg, ami által a kártétel teljesen elmarad, illetve jelentősen lecsökken.

A Biocont légtértelítés portfóliójának termékeiért AÖP pont jár, éljen a lehetőséggel.

Párosodás gátlás a növényvédelemben?

 Az évről-évre folyamatosan, nagyobb területen alkalmazott légtértelítés következményeként a károsító-populáció lecsökken. A rágókártevők kártételének elmaradása a sérüléseken át fertőző kórokozók (pl. botritisz, monília) kártételét is mérsékli.

Milyen előnyei vannak a feromonos kezelésnek?

  • Az adott faji feromon csak a célfajra hat, segíti a hasznos élő szervezetek felszaporodását, a természetes rovarfauna fennmaradását. A légtértelítés a vegetáció időszaka alatt folyamatosan stabil védelmet nyújt az állománynak, hatását az időjárás és a kipermetezett készítmények nem befolyásolják.
  • A kihelyezést követően a diszpenzerek hatásideje a hőmérséklettől, napfénytartamtól és az adott alkalmazásmódtól függően 120-180 napig tart.
  • A légtértelítés használatával a rovarölő szeres kezelések száma radikálisan lecsökkenthető, az adott faj ellen a rovarölő szerekkel szembeni rezisztencia kialakulása kivédhető, valamint a már kialakult rezisztens kártevő törzsek kezelése hatásos.
  • A feromonoknak nincs szermaradéka így az ültetvényekben dolgozók és a fogyasztó kockázata – e tekintetben – kizárt.

Milyen készítményeket kínál a Biocont?

A termékekről további információt itt olvashat:

Isomate CTT –  

Isomate CLR

Isomate OFM Rosso Flex

Isonet L plus

Isonet T

Ha Ön is szeretne ilyen minőséget elérni látogasson el a honlapunka és keresse a szaktanácsadóinkat!

Bízza az atkák elleni védekezést a természetre

Az éghajlat fokozatos melegedésével, az enyhe telek arányának növekedésével látványosan növekszik a különféle szúró-szívó szájszervű ízeltlábúak mezőgazdasági jelentősége, amit tetéz az ellenük hatásosan alkalmazható hatóanyagok csökkenése is. 

Ültetvényekben eredményesen védekezhetünk a növényeket károsító atkák ellen ragadozó atkák betelepítésével. A Typhlodromus pyri ragadozó atka a szőlőt és a gyümölcsöket károsító fitofág atkákat fogyasztja. Magyarországon is őshonos, áttelel az ültetvényekben, telepítése nem jelent környezeti kockázatot. Az ültetvény teljes élettartama alatt gátolja a kártevő atkák felszaporodását, telepítésével vegyszermentesen megoldható a fitofág atkák elleni védelem hosszú távra. Az atkaölő szerek elhagyhatóak, ezzel jelentős költségmegtakarítás érhető el. Az ültetvény növényvédő szer terhelése és az ott dolgozók növényvédő szer expozíciója, valamint a termésben előforduló szermaradékok mennyisége jelentősen csökken. A Typhlodromus pyri betelepítése esetén az állományban atkakímélő permetezési programot ajánlott alkalmazni.

Hogyan telepítsük a Typhlodromus pyri-t?

Az ültetvényben a ragadozó atkákat tartalmazó filccsíkokat a téli időszakban a fák ágaira, illetve a szőlővesszőkre rögzítve kell elhelyezni. A hőmérséklet felmelegedésével az atkák aktívvá válnak, elhagyják a filccsíkokat és nekilátnak elfogyasztani a fitofág atkákat.

Előnyei:

  • Jelentős szermaradék csökkenés érhető el
  • Az atkaölő szerek szinte teljesen elhagyhatóak
  • Használatával csökkenthetjük a költségeket

A termékről további információt itt olvashat:

A termékek elérhetőségével kapcsolatban keresse a területileg illetékes kollégát: