A 2023-as év első „Profiktól Profiknak” Gyümölcstermesztési Szaktanácsadási Napok rendezvénye ezúttal a Talajélet és tápanyag-gazdálkodás a gyümölcstermesztésben címen került megrendezésre, január 30 és 31-én, Budapest környékén.

A két napos szaktanácsadási rendezvény nagy érdeklődést kiváltva, több, mint 60 fő részvételével zajlott, ahol osztrák holland és magyar szakemberek szemléletformáló előadásaiból lehetett hasznos ismereteket szerezni.

A rendezvény első napján teljes egészében Dominik Schreiberre szegeződött a figyelem, aki Ausztriából érkezve, a Robert Schreiber Faiskola tulajdonosaként tartott előadást talajgazdálkodási és humuszgyarapítási gyakorlati tapasztalatairól. Előadásában egy olyan új irányú és tudatos gazdálkodási módszert ismerhettek meg az ellátogató termelők, amelyet faiskolai és gyümölcstermesztési vállalkozásukban már több, mint 20 éve művelnek,  kutatnak és fejlesztenek. A hangsúly a talajélet fokozásán, vizsgálatának tényezőin, humuszgyarapítás lehetőségein, zöldítés és talajtakarás-, valamint komposztálás előnyein, módszerein volt. A prezentáció elején Dominik Schreiber egy érzékletes hasonlattal vázolta fel a zöldítés elengedhetetlenségét, miszerint: „Aki nem zöldít annak érdekében, hogy vizet spóroljon, az úgy tesz, mint az az ember, aki megállítja az óráját, hogy időt nyerjen.”

Továbbiakban többek között szó volt a zöldítés feltételeiről, használható és előnyös magkeverékekről, a talajművelési beavatkozásokról és azoknak lehetséges hátrányairól. Nagy részletességgel került bemutatásra, a különböző mechanikai beavatkozás szükséges mértéke és minősége, valamint ezeknek hatásai a talajéletre, a humusztartalomra és talajszerkezetre.

Az előadás során külön figyelem irányult a komposztálás technológiai módszereire, biológiai tulajdonságainak értékelésére és megfelelő arányok beállítására. A tartalmas szakmai előadáson túl tovább színesítette a napot egy almakóstoló is, ahol a résztvevők a Schreiber faiskola által forgalmazott fajtákat, valamint az Artevos GmbH legújabb fajtanemesítéseit ízlelhették meg.

A rendezvény második napján az előadások már a talajvizsgálati módszerekről, kutatói szakismeretekről és vállalati bemutatkozásokról szóltak. Dr. Apáti Ferenc, a FruitVeB elnökének-, valamint Kiss Géza, az Eurofins Minerág Kft. ügyvezető igazgatójának nyitó beszéde után, Pirkó Béla, az Agrártudományi Kutatóközpont, Talajtani Intézet, Talajkémiai és Anyagforgalmi Osztály, tudományos segédmunkatársa tartott előadást, a talajtulajdonságok tápanyag-utánpótlásban betöltött szerepéről. Bemutatta többek között a mélységgel változó talajtulajdonságokat, a talajvíz és a talajszerkezet kapcsolatát, tápanyagok felvehetőségét, valamint a szerves- és műtrágya hatóanyagok összehasonlítását. Második előadóként Komma László, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti szakértőjének előadásából lehetett megismerni a gyümölcsfajok specifikus tápanyag-gazdálkodásának technológiáit. Szó volt a tápelemek hiánytüneteiről, trágyázási módokról, továbbá gyümölcsfajonkénti tápanyagellátásról is.

Kávészünetet követően az utolsó délelőtti szekcióból Dr. Nagy Péter Tamás, a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság- Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, Víz- és Környezetgazdálkodási Intézet egyetemi docense prezentálta, a gyümölcsültetvények trágyázásának elméleti és gyakorlati összefüggéseiről, különös tekintettel a klimatikus anomáliákra. Rávilágított arra, hogy a tápanyagellátottság és a tápanyag-gazdálkodás mekkora mértékben függ az időjárási anomáliáktól, klimatikus hatásoktól. Elmondta, hogy ezekre mindinkább nagyobb figyelmet kell fordítani ahhoz, hogy ok-okozati tényezőket megértve lehessen cselekedni. A résztvevők megismerhették a szárazság tápelemfelvételre gyakorolt hatását, vagy éppen a csapadéktöbblet hasonlóan káros következményeit. Szó volt a gyümölcsfák szezonális tápanyagigényéről, optimális tápelem-arányokról, valamint a klimatikus behatások ellenei védekezési módszerek gyakorlatáról és ezeknek kísérleti eredményeiről. Dr. Nagy Péter Tamás konklúzióként fogalmazta meg, hogy az időjárási anomáliák súlyos esetenként akár 100%-os terméskiesét is okozhatnak, ezek a stresszhatások pedig akár évekre elnyúló hatással is bírhatnak a gyümölcsösök életében. Annak érdekében, hogy mérsékelni lehessen ezeknek a negatív eseményeknek a gyakoriságát, szükséges a gyümölcskultúrákat megfelelő tápanyag-gazdálkodással a lehető legjobb kondícióban tartani.

Az elméleti előadásokat követően, a talajvizsgáló vállalatok bemutatkozását, Horváth Imre, a Mertcontrol HL-LAB Kft. ügyvezetője, talajvédelmi szakértője kezdte; Talajvizsgálati eredmények értelmezése és gyakorlati összefüggései címen. Ismertette a helyes talajmintavételezési szabályokat, talajmintaelemzés lépéseit, kötelező dokumentációs és azonosítási gyakorlatokat. A közönség megismerhette az eltérő talajmintavizsgálati csomagokat, elemzési különbségeket, valamint az eredmények helyes értelmezéséhez és szükséges beavatkozásokhoz köthető ismereteket. Következő vállalati bemutatkozást Dr. Tarnavölgyi Gábor IT support QS, a FarmFacts Hungary Kft.-től tartotta, ahol a menedzsment zóna lehatárolás, precíziós talajmintavétel és adatfeldolgozás gyakorlata került előtérbe. Szó volt a precíziós talajvizsgálat jelentőségéről, szoftveres szintű, illetve terepen történő lépéseiről, elemzéséről. Bemutatta, hogy miképpen lehet digitális rendszerbe feltöltve hasznosítani a vizsgálati eredményeket és ezen keresztül hogyan lehet megvalósítani a területalapú, elhatárolható precíziós tápanyag-gazdálkodást.

A második nap utolsó szekciójában a rendezvény társszervezőjeként, a Eurofins Minerág Kft. képviseltette magát, ahol Preszter Péter vállalkozásfejlesztési menedzser mutatta be a cégcsoportot és talajmintavizsgálati szolgáltatásaikat. Kiemelte a nemzetközi laborhálózatukból származó kutatói hátteret és az általuk kínált diverz mintaelemzési lehetőségeket. A magyar bemutatkozást követően, az Eurofins Agro Testing nemzetközi üzletágának, Hollandiából érkező, nemzetközi termékmenedzsere, Arjan Reijneveld tartott előadást. A prezentációból kiderült, hogy miképpen lehet meghatározni a talaj egészségi állapotát, a talaj kémiai, biológiai és fizikai paramétereinek, valamint a szén-dioxid kibocsátás mértékének az ismeretével. Szó volt a talaj termékenységének fizikai, kémiai, biológiai komponenseiről, országok szerint eltérő gyakorlatokról. Arjan Reijneveld prezentációjában részletesen beszélt a Eurofins Agro által kifejlesztett talajanalízis módszeréről, annak egyediségéről, mely által még több információt képes adni a talaj termékenységéről, hogy ezáltal is tudják maximalizálni a gazdálkodók hatékonyságukat.

A rendezvény két napján német nyelvű tolmácsolást és szakmai előadásanyagok előzetes fordítását Báderné Barakonyi Enikő, valamint Dr. Sipos Marianna végezték, akiknek munkája nélkül nem jöhetett volna létre a rendezvény. A szakmai napok kiemelt támogatójaként és kiállítójaként szeretnénk kiemelni a Biocont Magyarország Kft. –t, valamint köszönetünket kifejezni az Eurofins Minerág Kft.-nek, hogy társszervezőként hozzájárultak a rendezvény szakmai tartalmának és színvonalának növeléséhez. Külön köszönjük minden résztvevő jelenlétét, bízunk abban, hogy a két nap során hasznos ismeretek, új szemléleti módok kerülhettek átadásra.

Galéria