Öt mintaterületen valósítanak meg a termelők a vízügyi igazgatóságok szakmai iránymutatása mellett vizek visszatartását célzó projekteket gyengébb minőségű termőföldeken.
A legfontosabb ösztönzőt a gazdálkodók számára a saját környezetükben működő példák megismerése jelenti, csak ezt követik a támogatási lehetőségek – közölte Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) által szervezett műhelykonferencián, ahol bemutatták a 2024 márciusában több mint 10 ezer gazda körében végzett vízvisszatartással kapcsolatos tudás és hajlandóság országos felmérést, valamint a résztvevők megvitatták az eredményeket és a KAP ST vízvédelmi célú pályázatok kapcsolódásait.
Az Agrárminisztérium megbízásából a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) falugazdász-hálózatának bevonásával készített felmérés szerint a válaszadók 80%-a fontosnak tartja a termőterületi vízmegtartást, és a tervezett célterületek több mint felén akár a hasznosítást is megváltoztatnák ennek érdekében. A megvalósításhoz azonban a szakmai segítség mellett anyagi támogatásra is igényt tartanak. A felmérés alapján öt mintaterületen valósítanak meg a termelők a vízügyi igazgatóságok szakmai iránymutatása mellett vizek visszatartását célzó projekteket gyengébb minőségű termőföldeken.
A felmérés eredményeit felhasználjuk a termelői vízvisszatartási infrastruktúra fejlesztésére és fenntartására irányuló, most készülő pályázati konstrukciónkban. Ez hasznos ösztönző lehet a vízmegtartásra fogékony és nyitott gazdálkodók számára – emelte ki a konferencián Feldman Zsolt, aki beszámolt a korábbi szabályozási és támogatási kísérletekről a termelői vízvisszatartás és -megtartás ösztönzése területén.
Az államtitkár tájékoztatása szerint a 2023-ban indult új Közös Agrárpolitika ciklusában egy megújult eszköztárat állítottak össze erre a célra. Például az időszakosan víz borította területek támogathatóvá váltak a területalapú támogatási rendszerben, az Agro-ökológiai Program keretében az agrártárca ösztönzi azokat a gyakorlatokat, amelyek a talajszerkezet javításán keresztül segítik a talajnedvesség megőrzését. A belvíz vagy éppen az időszakos vízborítás megőrzési kötelezettségének vállalása megjelenik az Agrár-környezetgazdálkodási Program szántóra vonatkozó előíráscsomagjában – tette hozzá.
A cikkhez szemlézett írások:
Vízvisszatartás a termőföldeken: alulról jövő lassú építkezésre van szükség