Az uniós Közös Agrárpolitika támogatásai közül a termeléshez kötötteket ismerteti a NAK és az Agrárminisztérium közös kiadványa.
Az általános információk mellett sorra vesszük a növénytermesztéshez, illetve az állattenyésztéshez tartozó termeléshez kötött támogatásokat.
A 2021/2115/EU rendelet 32-34. cikk alapján a termeléstől függő támogatás csak a tagállamok azon ágazatainak vagy régióinak nyújtható, amelyek bizonyos nehézségekkel küzdenek. Meghatározott gazdálkodási típusok vagy mezőgazdasági ágazatok, amelyek gazdasági, társadalmi vagy környezetvédelmi szempontból kiemelt fontosságúak. Ezek alapján Magyarországon az alábbi ágazatokban lehet igényelni e támogatást:
- növénytermesztés:
- cukorrépa,
- rizs,
- ipari zöldség,
- zöldség,
- extenzív és intenzív gyümölcs,
- ipari olajnövény,
- szemes- és szálas fehérjenövény termesztés
- állattenyésztés:
- anyajuh,
- hízott bika,
- anyatehén,
- tejhasznú tehéntartás
Fontos újdonság, hogy a termeléshez kötött támogatások feltételrendszere 2023-tól összhangban kell legyen a víz keretirányelvvel, emiatt pedig célzott ellenőrzések keretében vizsgálják majd a hatóságok a víz mennyiségi és minőségi védelmét garantáló előírások betartását. Fontos, hogy a vízhasználati engedély vagy környezetvédelmi engedély nem feltétel, illetve annak hiánya nem jelenti a támogatásból való automatikus kizárást.
A kiadvány és a Közös Agrárpolitikával (KAP) kapcsolatos további információk a Kamara KAP-2023-2027 gyűjtőoldalán elérhetőek.
A cikkhez szemlézett írások: