Az elmúlt tizenöt évben Magyarország példátlan mértékű természetvédelmi beruházásokat hajtott végre a biológiai sokféleség védelmének érdekében – jelentette ki Nagy István agrárminiszter a 16. Biodiverzitás Csúcstalálkozón Caliban.

A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy két évvel ezelőtt fogadták el a Kunming–Montreal Globális Biológiai Sokféleség Keretrendszert, melynek végrehajtása most az elsődleges feladat. Magyarország az Európai Unió Tanácsának soros elnökeként arra törekszik, hogy a 16. Biodiverzitás Csúcstalálkozón, egy szilárd, hatékony, átlátható és világos értékelési rendszer kerüljön elfogadásra a globális stratégia végrehajtásának nyomon követésére. Továbbá azon kell közösen dolgozunk, hogy a céljaink eléréséhez szükséges források rendelkezésre álljanak – tette hozzá.

Nagy István beszédében kitért arra is, hogy Magyarország területének egyötöde védett. Beruházásaink révén pedig több mint 300 000 hektáron javítottuk az élőhely állapotát, ami ezeknek a védett területeknek körülbelül 15%-át teszi ki. Hazánk eredményesen fejlesztette a természetvédelmi kezelés infrastruktúráját, amire több mint 300 millió eurót fordítottunk. De itt még nem állunk meg, hiszen Magyarország 2029-ig legalább 100 000 hektáron további természetvédelmi beruházásokat valósít majd meg. Az összesen körülbelül 112 millió eurós támogatási keret több mint 70%-át közvetlenül a természet helyreállítására, valamint a természetvédelmi infrastruktúra fejlesztésére fogjuk fordítani. A fennmaradó rész a természettudatosság erősítését, az oktatási és monitoring projektek megvalósítását, és a természetvédelmi információs rendszerek megújítását szolgálja majd – sorolta felszólalásában az agrártárca vezetője.

A cikkhez szemlézett írások:

Közösen kell cselekednünk a biológiai sokféleség megőrzéséért