A magyar elnökség öt fő szempontja a versenyképes, válságálló, fenntartható és tudásalapú agrárium, valamint a gazdaközpontú uniós agrárpolitika.

A magyar EU-elnökség célja a gazdabarát agrárpolitika képviselete, amely az unió minden polgárát érinti, mert fontos, hogy mindenki asztalára biztonságos és minőségi élelmiszer kerülhessen – mondta Nagy István agrárminiszter a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában szerdán.

A tárcavezető hangsúlyozta: Európa polgárai abban a környezetben élnek, amelyet a gazdák tartanak rendben.

Nagy István különösen nagy előnynek nevezte az Európában előállított, megfizethető és biztonsággal rendelkezésre álló élelmiszereket, amelyek nyomon követhetőek a termőföldtől az asztalig. Az agrártámogatások nemcsak a termelők jövedelemkiegészítéséről szólnak, hanem arról, hogy érje meg megművelni azokat a területeket is, amelyeket gazdasági szempontból nem volna érdemes – tette hozzá.

A miniszter felidézte, hogy a tagországok agrárminisztereinek tanácsülése előtt megbeszélést folytatott az európai mezőgazdasági termelők érdekvédelmi szervezetének (Copa-Cogeca) képviselőivel, és megállapodtak abban, hogy minden tanácsülés előtt várják majd a gazdák véleményét az aktuális kérdésekről.

Kifejtette: a magyar EU-elnökség számára lehetőséget jelent, hogy az európai parlamenti választás után még nem állt fel a struktúra, így esély van arra, hogy elvárásokat és szempontokat fogalmazzanak meg, ajánlásokat tegyenek a közös agrárpolitika folytatásához.

A magyar elnökség öt fő szempontja a versenyképes, válságálló, fenntartható és tudásalapú agrárium, valamint a gazdaközpontú uniós agrárpolitika – szögezte le.

Az agrárminiszter az M1 aktuális csatornán kitért arra is: a szélsőséges zöld ideológia úgy rányomta a bélyegét minden agrártevékenységre Európában, hogy a gazdák elvesztették versenyképességüket. Ezért Nagy István szerint nem véletlen, hogy hatalmas gazdatüntetéseket rendeztek európai országokban. Példaként említette, hogy miközben a termelők „zöld ideológiai nyomás alatt voltak”, nem védték meg őket, megnyitották Európa piacait, amelyeket elárasztott a teljesen más termelési körülmények közül kikerülő ukrán gabona.

Így nem lehet jövőt építeni, ezért a magyar elnökség szeretné megfordítani az európai agrárpolitikát – hangsúlyozta.

A cikkhez szemlézett írások:

NAGY ISTVÁN: A MAGYAR EU-ELNÖKSÉG CÉLJA A GAZDAKÖZPONTÚ AGRÁRPOLITIKA KÉPVISELETE