Idén is díjazta a Portfolio Csoport a legsikeresebb és legkiemelkedőbb agrárgazdasági szereplőket az Agrárszektor 2023 Konferencián. Lássuk a Portfolio Agrárdíjak nyerteseit.

A Siófokon megrendezett Agrárszektor 2023 Konferencián ebben az évben is kiosztották a Portfolio Agrárdíjakat. A nyerteseket topvezetőkből álló szakmai zsűri választotta ki: Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora, Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, Harsányi Zsolt, az Axiál Kft. tulajdonos-ügyvezetője, Hollósi Dávid, az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletág ügyvezető igazgatója, a Magyar Bankszövetség agrár munkabizottságának elnöke, Kerezsi Miklós, a Hodler Capital igazgatóságának elnöke, Kulik Zoltán, a Vitafort Zrt. vezérigazgatója, Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója, Petőházi Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szakmai főigazgató-helyettese, Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója, Szabó Miklós, a Tranzit Csoport alapító-tulajdonosa és Éder Tamás, a Bonafarm Csoport vállalati kapcsolatok és kommunikációs igazgatója.

Ebben az évben kilenc kategóriában díjazták a hazai agrárgazdaság legjobbjait, és most először a Fenntartható mezőgazdaságért díj is átadásra került, valamint a Zsűri különdíját is kiosztották.

Íme a 2023-as nyertesek:

Az Év női agrárvállalkozója: Szurovcsákné Berecz Ágnes (Milic 2007 Kft.)

Az Év fiatal agrárszakembere: Ács Norbert (egyéni vállalkozó, családi gazdálkodó)

Az Év kertészete: Szőke-Kis Zoltán (egyéni vállalkozó)

Az Év állattenyésztője: Sukola András (Extra Tej Kft.)

Az Év növénytermelője: Tóth Emil (Sárrét Kft.)

Az Év agrárinnovációja: SMAPPLAB Kft.

Fenntartható mezőgazdaságért díj: Berki Gyula (Bicsérdi Arany-Mező Mezőgazdasági Zrt., B-Aranykorona Mezőgazdasági Kft.

Az Év agrárberuházása: Vitafort Zrt.

Portfolio Agrárgazdaságért díj: Bárány László (alapító-tulajdonos, Master Good cégcsoport)

Zsűri különdíja: Benedek Fülöp (elnöki főtanácsadó, OTP Bank Nyrt.)

Az Év kertészete: Szőke-Kis Zoltán (egyéni vállalkozó)

Szőke-Kis Zoltán sokrétű szántóföldi gazdálkodást folytat a Békés vármegyei Csárdaszálláson. Meghatározó tevékenysége az intenzív zöldségtermelés és a vetőmagelőállítás. Egyéni gazdálkodóként évente 200-300 hektáron termel ipari paradicsomot, zöldbabot és zöldborsót öntözött körülmények között. Különösen kiemelkedő eredményeket ért el az ipari paradicsomtermelésben és -feldolgozásban. Több gazdálkodóval alapított termelői szervezetükben paradicsomfeldolgozó üzem létrehozását kezdeményezte, illetve valósította meg, ahol sűrített paradicsomot és más feldolgozott paradicsomtermékeket állítanak elő. Példaértékű a szakmai felkészültsége, technológiai precizitása, nyitott innovatív gondolkodása, munkabírása. Negyvenévnyi ágazati munkája során soha nem ismert lehetetlent, ma is nagy célokat tűz ki maga elé, és ezeket kitartó munkával valósítja meg. Ma is az aprólékos terepi munkában látja a termelői eredményesség zálogát.

Az Év agrárinnovációja: SMAPPLAB Kft.

A debreceni SMAPPLAB egy innovatív agrártechnológia startup, amely egyszerű, megfizethető és digitális megoldást kínál a kártevők elleni védekezéshez. A cég 2020-ban a NAK TechLab startup inkubációs programban indult el, precíziós rovarcsapdáit pedig ma már több mint tíz országban csaknem 250 ezer hektáron használják. 2023-ban bevezették új terméküket, a SMAPPLAB Mini-t, amely a világ első megfizethető és flexibilis digitális kártevő megfigyelő szolgáltatása. A SMAPPLAB Mini korai riasztásokat nyújt a kártevőkről, így a termelők időben megtehetnek minden szükséges intézkedést, illetve segít csökkenteni a növényvédőszer-felhasználást a kis- és a nagyüzemekben egyaránt. A SMAPPLAB Kft. kiterjedt csapdahálózatával nem csak országos, hanem régiós szinten is nyomon követi a kártevőnyomás alakulását, így egyedülálló módon határokat átívelő tendenciákat is meg tudnak figyelni. A gazdáknak nincs más dolguk, mint a telefonjukat figyelni, ahol minden adatot (napi fogásszám, rajzásgörbe, meteorológiai adatok, heatmap) egy helyen érhetnek el. A napi szintű adatok pontos időzítést tesznek lehetővé, így segítve a biológia készítményekre történő átállást is. A cég rövid idő alatt a hazai, az európai, illetve a világ legnagyobb agráripari vállalatainak beszállítójává vált, és további célja, hogy a világ vezető kártevőmegfigyelő platformja legyen.

Zsűri különdíja: Benedek Fülöp (elnöki főtanácsadó, OTP Bank Nyrt.)

Okleveles agrármérnök, agrárközgazdász szakmérnök. 1977-1995 között a Szolnok Megyei TESZÖV titkára. Több ízben töltött be államtitkári pozíciót az agrártárcánál, 2008-2010 között a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgató-helyettese volt. 2010-től az OTP Bank földhitel projektért felelős elnöki főtanácsadója, az OTP Agrárágazati Igazgatóságának ügyvezető igazgatója. Benedek Fülöp aktívan részt vesz az egyetemi oktatásban, és 12 évig a FAO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke volt. Pályafutása első évtizedeiben részese lehetett a magyar nagyüzemi mezőgazdaság stabilizálásának, ami világhírűvé tette a hazai ágazatot. A rendszerváltást után részt vett a földbirtokpolitikai irányelvek kialakításában. Jelentős munkát végzett az Európai Uniós csatlakozás előkészítésében, amelyet az állam a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztje kitüntetéssel is elismert. Az ő érdeme is, hogy közigazgatási államtitkári tevékenysége alatt került Magyarországra a FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Hivatala. Nevéhez fűződik a közép-európai régióban egyedülálló agrárfinanszírozási program kidolgozása, amellyel lerakták az OTP Bank komplex agrárhitelezésének alapjait.

A cikkhez szemlézett írások:

Íme a magyar agrárium legjobbjai 2023-ban: fotókon a győztesek