Az Egyesült Államok és Chile kíméletlen versenyt diktál a jórészt családi gazdaságokból álló termesztőkörzet számára.

A Grenoble környéki diótermesztő körzet (OEM) 2022 óta súlyos válsággal néz szembe (2022-ben túltermelés és veszteséges értékesítés, majd 2023-ban a termelés jelentős visszaesése). Ezért a Grenoble-i Dió Szakmaközi Bizottság (CING) a párizsi nemzetközi mezőgazdasági kiállításon való jelenlétét arra kívánja felhasználni, hogy több ezer látogatóval találkozzon, és arra ösztönözze őket, hogy támogassák az ágazatot és annak több mint 700 termelőjét (Isère, Drôme és Savoie tartományokban). A CING szerint aggodalomra ad okot a diófogyasztás alacsony szintje (0,5 kg/fő/év), valamint az is, hogy egyensúlyhiány alakult ki a héjas dió (amelynek nagy részét exportálják) és a dióbél (amelyet viszont jelentős részben importálnak) között.

“A francia dióágazat egyelőre válságos helyzetben van” – nyilatkozta Arnaud Rivière, a CING elnöke. “Szembe kell néznünk az időjárás szeszélyeivel, valamint a Chile és az USA által diktált kemény versennyel, ezen országok alacsony áraival. E nehéz körülmények ellenére minden eddiginél eltökéltebbek vagyunk abban, hogy továbbra is termőföldjeinket tiszteletben tartva, a környezetet és a know-how-t kímélő gyakorlatokat alkalmazva dolgozzunk.”

A grenoble-i diótermelés a világpiacnak egy parányi töredékét, 2022-re mintegy 5%-át tette, a javarészt családi gazdaságok 16500 tonnás termést értek el.

A grenoble-i dió február 24-én az Auvergne Rhône-Alpes standon (3. csarnok), március 2-án pedig a Drôme-i standon (4. csarnok) lesz jelen a Párizsban megrendezésre kerülő Nemzetközi Mezőgazdasági Kiállításon.

A cikkhez szemlézett írások:

The French walnut sector is in a state of emergency

Kapcsolódó cikkek:

Import dió oltványok rendelhetők (x)

Január 1-jétől egyes dióféléknél és szárított gyümölcsöknél is fel kell tüntetni a származási országot

NAK: dió szakmai nap (Nagyar, szeptember 5.)

Chile: folyamatosan drágul a Dél-Amerikából származó dió